Novum et insigne opus musicum (Ott and Formschneider): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(implement Title and Descr templates; add Full Titles; add facsimiles; add external links; add facsimiles category; add Defaultsort) |
(add link to existing work) |
||
(8 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 14: | Line 14: | ||
* Bavarian State Library: [https://stimmbuecher.digitale-sammlungen.de/view?id=bsb00083303 Volume 1], [https://stimmbuecher.digitale-sammlungen.de/view?id=bsb00074420 Volume 2] | * Bavarian State Library: [https://stimmbuecher.digitale-sammlungen.de/view?id=bsb00083303 Volume 1], [https://stimmbuecher.digitale-sammlungen.de/view?id=bsb00074420 Volume 2] | ||
==List of Works== | ==List of Works== | ||
{|class="sortable wikitable" cellspacing="0" cellpadding="3px" style="border: solid 1px" | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Vol. | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|No. | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Title | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Composer | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Voices | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Comment | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|1||{{NoCo|Veni, Sancte Spiritus|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||6|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|2||{{NoCo|Pater noster|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||6||Secunda pars: [[Ave Maria … benedicta tu, a 6 (Josquin des Prez)|Ave Maria]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|3||[[Sancta trinitas unus Deus (Antoine de Févin)|Sancta trinitas unus Deus]]||{{ss|Antoine de Févin}}||6||Arranged for six voices by [[Arnold von Bruck]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|4||{{NoCo|Praeter rerum seriem|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||6|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|5||Verbum caro factum est||{{ss|Ludwig Senfl}}||6|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|6||[[Ave Maria (Ludwig Senfl)|Ave Maria]]||{{ss|Ludwig Senfl}}||6|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|7||[[Haec est dies (Ludwig Senfl)|Haec est dies]]||{{ss|Ludwig Senfl}}||6|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|8||{{NoCo|Hodie in Jordane|comp=Maistre Jhan}}||[[Maistre Jhan]]||6|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|9||Philippe qui videt me||{{ss|Ludwig Senfl}}||6|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|10||{{NoCo|Benedicta es, caelorum regina|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||6|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|11||Fortitudo dei regnantis||{{ss|Arnold von Bruck}}||6|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|12||{{NoCo|Nimphes nappes|Haec dicit Dominus|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||6||Contrafact of ''[[Nimphes nappes (Josquin des Prez)|Nimphes nappes]]'' | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|13||[[Miserere mei Deus (Josquin des Prez)|Miserere mei Deus]]||[[Josquin des Prez]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|14||Propter peccata quae peccastis||[[Josquin des Prez]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|15||Vias tuas Domine demonstra||{{ss|Nicolas Gombert}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|16||{{NoCo|In te Domine speravi|comp=Lupus Hellinck}}||{{ss|Lupus Hellinck}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|17||{{NoCo|Si bona suscepimus|comp=Philippe Verdelot}}||{{ss|Philippe Verdelot}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|18||In diebus illis erat vir||{{ss|Adrian Willaert}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|19||{{NoCo|Jerusalem quae occidis prophetas|comp=Costanzo Festa}}||{{ss|Costanzo Festa}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|20||[[Vita in ligno moritur (Ludwig Senfl)|Vita in ligno moritur]]||{{ss|Ludwig Senfl}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|21||{{NoCo|Nisi Dominus|comp=Ludwig Senfl}}||{{ss|Ludwig Senfl}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|22||{{NoCo|Ave rosa sine spinis|comp=Ludwig Senfl}}||{{ss|Ludwig Senfl}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|23||Domine non est exaltatum||Anonymous||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|24||O sacrum convivium||Anonymous||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|25||Attendite universi||Anonymous||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|26||Ecce Dominus veniet nolite timere||[[Maître Gosse]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|27||{{NoCo|Si Deus pro nobis|comp=Leonhard Paminger}}||{{ss|Leonhard Paminger}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|28||Felix Austriae domus||{{ss|Nicolas Gombert}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|29||[[Recumbentibus undecim (Jean Lebrun)|Recumbentibus undecim]]||{{ss|Jean Lebrun}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|30||[[De profundis clamavi (Ludwig Senfl)|De profundis clamavi]]||{{ss|Ludwig Senfl}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|31||Laudate pueri Domine||{{ss|Johannes Heugel}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|32||[[Cantabo Domino qui bona tribuit mihi (Matthias Eckel)|Cantabo Domino qui bona tribuit mihi]]||{{ss|Matthias Eckel}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|33||In exitu Israel de Aegypto||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|34||[[Qui habitat in adjutorio altissimi (Josquin des Prez)|Qui habitat in adjutorio altissimi]]||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|35||Benedicite omnia opera Domini||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|36||[[Virga Jesse floruit (Ludwig Senfl)|Virga Jesse floruit]]||{{ss|Ludwig Senfl}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|37||{{NoCo|Virgo prudentissima a 4|Virgo prudentissima|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||4||Misattributed here to [[Heinrich Isaac]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|38||{{NoCo|Beati omnes qui timent Dominum (ii)|Beati omnes qui timent Dominum|comp=Ludwig Senfl}}||{{ss|Ludwig Senfl}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|39||{{NoCo|Ecce quam bonum|comp=Ludwig Senfl}}||{{ss|Ludwig Senfl}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|40||[[Deus in adjutorium (Ludwig Senfl)|Deus in adiutorium meum intende]]||{{ss|Ludwig Senfl}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|41||Deus in nomine tuo salvum me fac||{{ss|Matthias Eckel}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|42||{{NoCo|Domine, quis habitabit|comp=Jean Courtois}}||{{ss|Jean Courtois}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|43||{{NoCo|Cantate Domino|comp=Anonymous}}||[[Elzear Genet|Carpentras]]||4||Unattributed in the original | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|44||Beatus vir qui non abiit||{{ss|Thomas Stoltzer}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|45||Confitemini Domino quoniam bonus||{{ss|Leonhard Paminger}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|46||Quare fremuerunt gentes et populi||{{ss|Johannes Galliculus}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|47||Expectans expectavi Dominum||{{ss|Leonhardt Heydenhamer}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|48||Domini est terra et plenitudo eius||{{ss|Hieronymus Vinders}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|49||Lauda Hierusalem Dominum||{{ss|Johannes Heugel}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|50||{{NoCo|In illo tempore accesserunt|comp=Jean Mouton}}||{{ss|Jean Mouton}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|51||{{NoCo|In illo tempore, litigabant|comp=Sampson I}}||[[Sampson I|Sampson]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|52||Congratulamini mihi omnes qui diligitis||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|53||Cognoscimus Domine quia peccavimus||{{ss|Balthasar Arthopius}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|54||{{NoCo|Misericordias Domini|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|55||Tribulatio et angustia invenerunt me||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|56||Quam pulchra es amica mea||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=center|57||Te Deum laudamus||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|1||{{NoCo|Huc me sydereo / Plangent eum|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||6|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|2||{{NoCo|O Virgo prudentissima|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||6|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|3||{{NoCo|Optime pastor|Optime divino|comp=Heinrich Isaac}}||{{ss|Heinrich Isaac}}||6|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|4||Christus filius dei morte||{{ss|Heinrich Isaac}}||6|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|5||Domine Jesu Christe||{{ss|Adrian Willaert}}||6|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|6||{{NoCo|In illo tempore, loquente Jesu|comp=Nicolas Gombert}}||{{ss|Nicolas Gombert}}||6|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|7||O Jesu Christe succure miseris||Anonymous||6|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|8||[[Anima mea liquefacta est (Ludwig Senfl)|Anima mea liquefacta est]]||{{ss|Ludwig Senfl}}||6|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|9||{{NoCo|Surge Petre|comp=Jacquet de Mantua}}||[[Jacquet de Mantua]]||6|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|10||[[Stabat Mater dolorosa (Josquin des Prez)|Stabat Mater dolorosa]]||[[Josquin des Prez]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|11||{{NoCo|Inviolata, integra et casta|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|12||{{NoCo|Locutus est Dominus|comp=Jacquet de Mantua}}||[[Jacquet de Mantua]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|13||{{NoCo|Tota pulchra es|comp=Ludwig Senfl}}||{{ss|Ludwig Senfl}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|14||Deus misereatur nostri||{{ss|Thomas Stolzer}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|15||Salva nos Domine vigilantes||Anonymous||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|16||In illo tempore steit Jesus||[[Josquin des Prez]]||6|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|17||{{NoCo|Surrexit pastor bonus|comp=Andreas de Silva}}||{{ss|Andreas de Silva}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|18||Ne proiicas nos Domine||{{ss|Adrian Willaert}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|19||Da pacem Domine in diebus nostris||Anonymous||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|20||{{NoCo|Pater noster|comp=Arnold von Bruck}}||{{ss|Arnold von Bruck}}||5||Secunda pars: [[Ave Maria (Arnold von Bruck)|Ave Maria]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|21||{{NoCo|In civitate Domini|comp=Arnold von Bruck}}||{{ss|Arnold von Bruck}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|22||[[Infirmitatem nostram (Philippe Verdelot)|Infirmitatem nostram]]||{{ss|Philippe Verdelot}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|23||In domum Domini laetantes ibimus||{{ss|Wolfgang Grefinger}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|24||Jesu Christe verbum patris||{{ss|Benedictus Appenzeller}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|25||{{NoCo|Prolongati sunt dies mei|comp=Adrian Willaert}}||{{ss|Adrian Willaert}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|26||Suscipe verbum virgo Maria||{{ss|Nicolas Gombert}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|27||[[Argentum et aurum non est mihi (Nicolle des Celliers de Hesdin)|Argentum et aurum non est mihi]]||{{ss|Nicolle des Celliers de Hesdin}}||5|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|28||{{NoCo|In principio erat verbum|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|29||{{NoCo|O admirabile commercium|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||4||Five antiphons, including 'Quando natus est', '[[Rubum quem viderat (Josquin des Prez)|Rubum quem viderat]]', 'Germinavit radix Jesse', and '[[Ecce Maria genuit (Josquin des Prez)|Ecce Maria genuit]]' | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|30||Illumina oculos meos||Anonymous||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|31||[[Ave sanctissima Maria (Nicolas Gombert)|Ave sanctissima Maria]]||{{ss|Nicolas Gombert}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|32||{{NoCo|Quis dabit oculis|comp=Ludwig Senfl}}||{{ss|Costanzo Festa}}||4||Arranged by [[Ludwig Senfl]] with modified text | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|33||Sum tuus in vita||{{ss|Ludwig Senfl}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|34||O fili Dei succurre miseris||{{ss|Philippe Verdelot}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|35||Delicta juventutis meae||{{ss|Pierre de |la Rue}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|36||Deus pacis reduxit a mortuis||{{ss|Josquin des Prez}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|37||[[Liber generationis Jesu Christi (Josquin des Prez)|Liber generationis Jesu Christi]]||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|38||[[Christe qui lux es (Ludwig Senfl)|Christe qui lux es]]||{{ss|Ludwig Senfl}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|39||Tres lectiones Essiae||Anonymous||4||Including 'Primo tempore alleviata', 'Consolamini popule meus', and 'Omnes caro foenum' | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|40||{{NoCo|Magnus es tu Domine - Tu pauperum refugium|comp=Josquin des Prez}}||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|41||{{NoCo|Discumbentibus|comp=Leonhard Paminger}}||{{ss|Leonhard Paminger}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|42||Gaude mater ecclesia||{{ss|Nicolas Gombert}}||4|| | |||
|- | |||
|align=center|2||align=center|43||Gloria laus et honor||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|} | |||
==Works at CPDL== | ==Works at CPDL== |
Latest revision as of 23:46, 25 March 2024
Title: Novum et insigne opus musicum (Ott & Formschneider)
Full Titles:
- Volume 1: Novum et insigne opus musicum, sex, quinque, et quatuor vocum, cuius in Germania hactenus nihil simile usquam est editum
- Volume 2: Secundus tomus novi operis musici, sex, quinque, et quatuor vocum, nunc recens in lucem editus
Volumes
- 1 – Published 1537 – Novum et insigne opus musicum. Nürnberg: Hans Ott & Hieronymus Formschneider
- 2 – Published 1538 – Secundus tomus novi operis musici. Nürnberg: Hans Ott & Hieronymus Formschneider
Description: Collection of motets, published in 2 volumes in 1537-8 by Ott & Formschneider. It was revised and expanded into 3 volumes in 1558-9 by Berg & Neuber.
Facsimiles:
- Volume 1: Novum et insigne opus musicum at the Petrucci Music Library (IMSLP)
- Volume 2: Secundus tomus novi operis musici at the Petrucci Music Library (IMSLP)
- Bavarian State Library: Volume 1, Volume 2
List of Works
Works at CPDL
Volume 1 (1537)
No. | Title | Year | Composer | Genre | Subgenre | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Veni, Sancte Spiritus | 1537 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 6 | ATTTTB |
2 | Pater noster | 1537 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 6 | SATTTB,SATTBB |
2 | Ave Maria … benedicta tu, a 6 | 1537 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 6 | SAATTB |
4 | Praeter rerum seriem | 1520 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 6 | ATTTBB,SAATBB |
6 | Ave Maria | 1537 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 6 | SSATTB |
7 | Haec est dies | 1537 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 6 | AATTBB |
8 | Hodie in Jordane | 1537 | Maistre Jhan | Sacred | Motets | 6 | SATTBB,SAAATT |
10 | Benedicta es, caelorum regina | 1520 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 6 | ATTTBB,SAATBB |
12 | Nimphes nappes | 1537 | Josquin des Prez | Secular | Chansons | 6 | SAATTB,ATTTTB |
13 | Miserere mei Deus | 1520 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 5 | STTTB |
16 | In te Domine speravi | 1532 | Lupus Hellinck | Sacred | Motets | 5 | SSTTB |
17 | Si bona suscepimus | 1532 | Philippe Verdelot | Sacred | Motets | 5 | STTTB,ATTTB |
19 | Jerusalem quae occidis prophetas | 1537 | Costanzo Festa | Sacred | Morning Canticles | 5 | STTBB |
20 | Qui prophetice prompsisti | 1537 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 5 | AATTB |
21 | Nisi Dominus | 1537 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
22 | Ave rosa sine spinis | 1537 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
27 | Si Deus pro nobis | 1537 | Leonhard Paminger | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
29 | Recumbentibus undecim | 1519 | Jean Lebrun | Sacred | Motets | 5 | SATBB |
30 | De profundis clamavi | 1537 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 5 | SSATB |
32 | Cantabo Domino qui bona tribuit mihi | 1537 | Matthias Eckel | Sacred | Motets | 5 | ATTBB,STTTB |
34 | Qui habitat in adjutorio altissimi | 1537 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 4 | ATTB |
36 | Virga Jesse floruit | c. 1530 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 4 | ATTB |
37 | Virgo prudentissima a 4 | 1502 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 4 | SATB |
38 | Beati omnes qui timent Dominum (ii) | 1537 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 4 | SATB |
39 | Ecce quam bonum | 1537 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 4 | SATB |
40 | Deus in adjutorium | 1520 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 4 | ATTB |
42 | Domine, quis habitabit | 1532 | Jean Courtois | Sacred | Sacred songs | 4 | STTB |
43 | Cantate Domino | 1537 | Anonymous | Sacred | Motets | 4 | STTB |
50 | In illo tempore accesserunt | 1537 | Jean Mouton | Sacred | Motets | 4 | SATB |
51 | In illo tempore, litigabant | 1537 | Sampson I | Sacred | Motets | 4 | ATTB,SATB |
53 | Misericordias Domini | 1519 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 4 | SATB |
55 | Tribulatio et angustia | c.1526 | Philippe Verdelot | Sacred | Motets | 4 | ATTB |
Volume 2 (1538)
No. | Title | Year | Composer | Genre | Subgenre | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Huc me sydereo / Plangent eum | 1538 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 5 or 6 | SATTBB,SATTB,SATB |
2 | O Virgo prudentissima | 1520 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 6 | SATTTB |
3 | Optime pastor | 1513 | Heinrich Isaac | Sacred | Motets | 6 | STTTBB |
6 | In illo tempore, loquente Jesu | 1538 | Nicolas Gombert | Sacred | Motets | 6 | SATTBB |
8 | Anima mea liquefacta est | 1538 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 6 | SAATTB |
9 | Surge Petre | 1535 | Jacquet de Mantua | Sacred | Motets | 6 | STTTBB |
10 | Stabat Mater dolorosa | 1519 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 5 | SAATB |
11 | Inviolata, integra et casta | 1520 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
12 | Locutus est Dominus | 1538 | Jacquet de Mantua | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
13 | Tota pulchra es | 1538 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
17 | Surrexit pastor bonus | 1538 | Andreas de Silva | Sacred | Motets | 5 | ATTBB |
20 | Ave Maria | 1538 | Arnold von Bruck | Sacred | Antiphons | 5 | SATTB |
20 | Pater noster | 1538 | Arnold von Bruck | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
21 | In civitate Domini | 1538 | Arnold von Bruck | Sacred | Antiphons | 5 | SSAAB,SAAAB,SATTB |
22 | Infirmitatem nostram | 1534 | Philippe Verdelot | Sacred | Motets | 5 | ATTTB |
25 | Prolongati sunt dies mei | 1538 | Adrian Willaert | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
27 | Argentum et aurum non est mihi | 1534 | Nicolle des Celliers de Hesdin | Sacred | Motets | 5 | SATTB,AATTB |
28 | In principio erat verbum | 1538 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 4 | SATB |
29.1 | O admirabile commercium | 1521 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 4 | ATTB |
29.3 | Rubum quem viderat | 1521 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 4 | SATB |
29.5 | Ecce Maria genuit | 1521 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 4 | SATB |
31 | Ave sanctissima Maria | 1532 | Nicolas Gombert | Sacred | Motets | 4 | SATB |
32 | Quis dabit oculis | 1538 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 4 | SATB |
37 | Liber generationis Jesu Christi | 1504 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 4 | SATB |
38 | Christe qui lux es | 1538 | Ludwig Senfl | Sacred | Motets | 4 | ATTB |
40 | Magnus es tu Domine - Tu pauperum refugium | 1504 | Josquin des Prez | Sacred | Motets | 4 | ATTB |
41 | Discumbentibus | 1538 | Leonhard Paminger | Sacred | Motets | 4 | STTB |