Harmoniae miscellae cantionum sacrarum (Leonhard Lechner): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
m (Text replacement - "| }}" to "}}") |
Adrianwall (talk | contribs) No edit summary |
||
(4 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
'''Citation:''' Lechner, Leonhard. 1583. Harmoniae miscellae cantionum sacrarum ab exquisitissimis aetatis nostrae musicis cum quinque & sex vocibus concinnatae, pleraeque omnes novae, necdum in Germania typis scriptae: nunc autem editae studio Leonardi Lechneri Athesini. Nuremberg: Gerlach. | [[File:Lechner_Harmoniae_miscellae_C_Title.jpg|thumb|Title page Cantus]] | ||
==General information== | |||
'''Citation:''' Lechner, Leonhard. 1583.<br> | |||
Harmoniae miscellae cantionum sacrarum ab exquisitissimis aetatis nostrae musicis cum quinque & sex vocibus concinnatae, pleraeque omnes novae, necdum in Germania typis scriptae: nunc autem editae studio<br> | |||
Leonardi Lechneri Athesini.<br> | |||
Nuremberg: Gerlach. | |||
'''Description:''' A collection of sacred motets in Latin by various composers, for five or six voices. | '''Description:''' A collection of sacred motets in Latin by various composers, for five or six voices. | ||
{{PubDatePlace|1583|}} | {{PubDatePlace|1583|| }} | ||
{{GenreLanguage||Motets|Latin|}} | {{GenreLanguage||Motets|Latin|}} | ||
===External websites=== | |||
*{{IMSLP2|Harmoniæ miscellæ cantionum sacrarum (Lechner, Leonhard)}} | |||
==Contents of Publication== | ==Contents of Publication== | ||
{{ | {|class="wikitable sortable" | ||
|- | |||
!style="width:30%"|Title | |||
!style="width:30%"|Secunda pars | |||
!No. | |||
!style="width:30%"|Composer | |||
|- | |||
|{{NoCo|Ad te levavi oculos meos|comp=Anton Gosswin}} | |||
| | |||
|31||[[Anton Gosswin]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Ad te levavi|comp=Philippe de Monte}} | |||
|Adiutorium nostrum in nomine Domini | |||
|2||[[Philippe de Monte]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Agimus tibi gratias|comp=Cipriano de Rore}} | |||
| | |||
|3||[[Cipriano de Rore]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Amen, amen dico vobis|comp=Giaches de Wert}} | |||
|Mulier, cum parit | |||
|7||[[Giaches de Wert]] | |||
{{ | |- | ||
|Annus finit iter | |||
| | |||
|21||[[Leonhard Lechner]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Ascendente Iesu|comp=Giaches de Wert}} | |||
|Domine, salva nos, perimus | |||
|37||[[Giaches de Wert]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Aspice Domine|comp=Antonio Morari}} | |||
| | |||
|29||[[Antonio Morari]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Aspice Domine|comp=Ippolito Baccusi}} | |||
|Plorans ploravit in nocte | |||
|39||[[Ippolito Baccusi]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Auditam fac mihi mane|comp=Ferdinand di Lasso}} | |||
| | |||
|25||[[Ferdinand di Lasso]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Beata Dei genitrix|comp=Costanzo Porta}} | |||
|Beata quae credidit | |||
|12||[[Costanzo Porta]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Beati qui habitant|comp=Philippe de Monte}} | |||
| | |||
|17||[[Philippe de Monte]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Confirma hoc Deus|comp=Orlando di Lasso}} | |||
| | |||
|24||[[Orlando di Lasso]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Deus, Deus meus|comp=Philippe de Monte}} | |||
| | |||
|23||[[Philippe de Monte]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Dilige solitudinem|comp=Orlando di Lasso}} | |||
| | |||
|1||[[Orlando di Lasso]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Domine a lingua dolosa|comp=Annibale Padovano}} | |||
| | |||
|4||[[Annibale Padovano]] | |||
|- | |||
|Domine non est exaltatum | |||
|Sicut ablactatus est | |||
|9||[[Ferdinand di Lasso]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Exaudi, Deus, orationem meam|comp=Andrea Gabrieli}} | |||
|Cor meum conturbatum est in me | |||
|8||[[Andrea Gabrieli]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Excellit reliquas a 6|comp=Guillaume Prevost}} | |||
|Ego tuas laudes nostrae celebrare | |||
|28||[[Guillaume Prevost]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Factus est repente|comp=Marco Antonio Ingegneri}} | |||
| | |||
|11||[[Marco Antonio Ingegneri]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Fuit homo missus a Deo a 5|comp=Giovanni Pierluigi da Palestrina}} | |||
|Erat Johannes in deserto | |||
|5||[[Giovanni Pierluigi da Palestrina]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Gemma Carbunculi|comp=Georg Florius}} | |||
| | |||
|34||[[Georg Florius]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Haec dies a 6|comp=Giovanni Pierluigi da Palestrina}} | |||
| | |||
|36||[[Giovanni Pierluigi da Palestrina]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Hodie Christus natus est|comp=Cipriano de Rore}} | |||
| | |||
|22||[[Cipriano de Rore]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|In tenebris nostræ|comp=Annibale Meloni}} | |||
| | |||
|40||[[Annibale Meloni]] | |||
|- | |||
|In voluntate tua, Domine | |||
| | |||
|20||[[Anonymous|Incertus author]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Lætatus sum|comp=Anton Gosswin}} | |||
| | |||
|35||[[Anton Gosswin]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Miserere nostri Domine|comp=Gioseffo Guami}} | |||
| | |||
|15||[[Gioseffo Guami]] | |||
|- | |||
|Ne intres in judicium | |||
|Delicta juventutis meae | |||
|42||[[Leonhard Lechner]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|O lux beata trinitas|comp=Alfonso Ferrabosco I}} | |||
|Deo patri sit gloria | |||
|38||[[Alfonso Ferrabosco I]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|O lux beata Trinitas|comp=Andrea Gabrieli}} | |||
| | |||
|16||[[Andrea Gabrieli]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Oravi Dominum Deum meum|comp=Costanzo Porta}} | |||
| | |||
|33||[[Costanzo Porta]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Quæ sunt in corde hominum|comp=Antonio Morari}} | |||
| | |||
|19||[[Antonio Morari]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Quam pulchræ sunt mammæ tuæ|comp=Annibale Stabile}} | |||
|Favus distillans labia tua sponsa | |||
|13||[[Annibale Stabile|Hannibal Stabilis]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Quiescat vox tua|comp=Giaches de Wert}} | |||
|Revertentur filii tui ad terminos suos | |||
|26||[[Giaches de Wert]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Si bona suscepimus|comp=Ferdinand di Lasso}} | |||
| | |||
|18||[[Ferdinand di Lasso]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Si bona suscepimus a 6|comp=Leonhard Lechner}} | |||
|Nudus egressus sum de utero matris meae | |||
|41||[[Leonhard Lechner]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Sperent in te omnes|comp=Costanzo Porta}} | |||
| | |||
|10||[[Costanzo Porta]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Surrexit pastor bonus|comp=Marco Antonio Ingegneri}} | |||
| | |||
|14||[[Marco Antonio Ingegneri]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Susanna ab improbis senibus|comp=Giovanni Pierluigi da Palestrina}} | |||
|Postquàm autem falso eorum testimonio | |||
|30||[[Giovanni Pierluigi da Palestrina]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Veni Domine et noli tardare a5|comp=Orlando di Lasso}} | |||
| | |||
|6||[[Orlando di Lasso]] | |||
|- | |||
|{{NoCo|Victimæ paschali laudes|comp=Fernando de las Infantas}} | |||
|Credendum est magis soli Mariae | |||
|27||[[Fernando de las Infantas|Don Ferdinand de las Infantas]] | |||
|- | |||
|Viri Galilaei | |||
| | |||
|32||[[Teodoro Riccio|Theodoro Riccio]] | |||
|} | |||
==Works at CPDL== | ==Works at CPDL== | ||
{{MultiPubList|seq,com,gen,subg,vo,voices|1583}} | {{MultiPubList|seq,com,gen,subg,vo,voices|1583}} | ||
[[Category:Music publications]] | [[Category:Music publications]] | ||
[[Category:Lasso publications|0725 ]] | [[Category:Lasso publications|0725 ]] |
Revision as of 10:00, 31 August 2020
General information
Citation: Lechner, Leonhard. 1583.
Harmoniae miscellae cantionum sacrarum ab exquisitissimis aetatis nostrae musicis cum quinque & sex vocibus concinnatae, pleraeque omnes novae, necdum in Germania typis scriptae: nunc autem editae studio
Leonardi Lechneri Athesini.
Nuremberg: Gerlach.
Description: A collection of sacred motets in Latin by various composers, for five or six voices.
Publication date and place: 1583 .
Subgenre: Motets Language: Latin.
External websites
Contents of Publication
Works at CPDL
No. | Title | Composer | Genre | Subgenre | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dilige solitudinem | Orlando di Lasso | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
2 | Ad te levavi | Philippe de Monte | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
3 | Agimus tibi gratias | Cipriano de Rore | Sacred | Motets | 5 | SATBB, ATTBB, SATTB |
4 | Domine a lingua dolosa | Annibale Padovano | Sacred | Motets | 5 | SAATB |
5 | Fuit homo missus a Deo a 5 | Giovanni Pierluigi da Palestrina | Sacred | Motets | 5 | SAATB |
6 | Veni Domine et noli tardare a 5 | Orlando di Lasso | Sacred | Motets | 5 | SSATB |
7 | Amen, amen dico vobis | Giaches de Wert | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
8 | Exaudi, Deus, orationem meam | Andrea Gabrieli | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
10 | Sperent in te omnes | Costanzo Porta | Sacred | Motets | 5 | SAAAT |
11 | Factus est repente | Marco Antonio Ingegneri | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
12 | Beata Dei genitrix | Costanzo Porta | Sacred | Motets | 5 | SAAAT,SATTB |
13 | Quam pulchræ sunt mammæ tuæ | Annibale Stabile | Sacred | Motets | 5 | SSAAT, SATTB |
14 | Surrexit pastor bonus | Marco Antonio Ingegneri | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
15 | Miserere nostri Domine | Gioseffo Guami | Sacred | Motets | 5 | SSAAT |
16 | O lux beata Trinitas | Andrea Gabrieli | Sacred | Motets | 5 | SATTB |
17 | Beati qui habitant | Philippe de Monte | Sacred | Motets | 5 | SAATB |
18 | Si bona suscepimus | Ferdinand di Lasso | Sacred | Motets | 5 | ATTBB |
19 | Quæ sunt in corde hominum | Antonio Morari | Sacred | Motets | 5 | SAAAB |
22 | Hodie Christus natus est | Cipriano de Rore | Sacred | Motets | 6 | SSATTB |
23 | Deus, Deus meus | Philippe de Monte | Sacred | Motets | 6 | SAATTB |
24 | Confirma hoc Deus | Orlando di Lasso | Sacred | Motets | 6 | SSATTB |
25 | Auditam fac mihi mane | Ferdinand di Lasso | Sacred | Motets | 6 | SSATTB |
26 | Quiescat vox tua | Giaches de Wert | Sacred | Motets | 6 | SAATTB |
27 | Victimæ paschali laudes | Fernando de las Infantas | Sacred | Motets | 6 | SSTTTB |
28 | Excellit reliquas a 6 | Guillaume Prevost | Sacred | Motets | 6 | SATTBB |
29 | Aspice Domine | Antonio Morari | Sacred | Motets | 6 | SAATTB |
30 | Susanna ab improbis senibus | Giovanni Pierluigi da Palestrina | Sacred | Motets | 6 | SSATTB,AATTBB |
31 | Ad te levavi oculos meos | Anton Gosswin | Sacred | Motets | 6 | SSATTB |
32 | Viri Galilei | Teodoro Riccio | Sacred | Motets | 6 | SSATTB |
33 | Oravi Dominum Deum meum | Costanzo Porta | Sacred | Motets | 6 | SSATBB |
34 | Gemma Carbunculi | Georg Florius | Sacred | Motets | 6 | SAATTB |
35 | Lætatus sum | Anton Gosswin | Sacred | Motets | 6 | SSATTB |
36 | Haec dies a 6 | Giovanni Pierluigi da Palestrina | Sacred | Motets | 6 | SSATTB |
37 | Ascendente Iesu | Giaches de Wert | Sacred | Motets | 6 | SAATTB |
38 | O lux beata trinitas | Alfonso Ferrabosco I | Sacred | Motets | 6 | SAAAAB |
39 | Aspice Domine | Ippolito Baccusi | Sacred | Motets | 6 | SSAATB,SSATTB,AATTBB |
40 | In tenebris nostræ | Annibale Meloni | Sacred | Motets | 6 | SAATTB |
41 | Si bona suscepimus a 6 | Leonhard Lechner | Sacred | Motets | 6 | SAATTB,SSATTB |