Promptuarium musicum, Pars Quarta (Caspar Vincentius): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
|||
Line 13: | Line 13: | ||
On the title page: | On the title page: | ||
PROMPTUARII MUSICI, SACRAS HARMONIAS V. VI. VII. & VIII. VOCUM, E DIVERSIS, CLARISSIMIS huius & superioris aetatis authoribus, in Germania nusquam editis, collectas exhibentis. PARS QVARTA: QVAE EXHIBET Concentus varios selectioresqúe, QVI OMNIBUS A SS. TRINITATIS DOMINICIS inclusivè inserviunt ... | PROMPTUARII MUSICI, SACRAS HARMONIAS V. VI. VII. & VIII. VOCUM, E DIVERSIS, CLARISSIMIS huius & superioris aetatis authoribus, in Germania nusquam editis, collectas exhibentis. PARS QVARTA: QVAE EXHIBET Concentus varios selectioresqúe, QVI OMNIBUS A SS. TRINITATIS DOMINICIS inclusivè inserviunt ... | ||
'''External websites:''' | '''External websites:''' | ||
* [http://nbn-resolving.de/urn/resolver.pl?urn=urn:nbn:de:bvb:12-bsb00077795-0 BSB: Vincentius, Caspar - PROMPTUARII MUSICI, PARS QVARTA] | * [http://nbn-resolving.de/urn/resolver.pl?urn=urn:nbn:de:bvb:12-bsb00077795-0 BSB: Vincentius, Caspar - PROMPTUARII MUSICI, PARS QVARTA] | ||
==Contents== | |||
{|class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
!Text Incipit | |||
!Composer | |||
!2. part | |||
!No. | |||
!Voices | |||
!Season | |||
|- | |||
|Accepit autem omnes timor | |||
|Benedikt Faber | |||
| | |||
|44 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Adaperiat Dominus cor vestrum | |||
|[[Curtio Valcampi]] | |||
| | |||
|50 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in communi | |||
|- | |||
|Adoramus te Christe | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|13 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Afflicti pro peccatis nostris|comp=Crisostomo Rondini}} | |||
|[[Crisostomo Rondini]] | |||
| | |||
|64 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Assumpta est | |||
|[[Francesco Croatti]] | |||
| | |||
|119 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|{{NoCo|Attendite a falsis profetis|comp=Giovanni Battista Strata}} | |||
|[[Giovanni Battista Strata]] | |||
| | |||
|26 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Audisti quia dictum sit | |||
|Georgii Ottonis | |||
|Si offers munus | |||
|38 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Audite me divini fructus | |||
|[[Crisostomo Rondini]] | |||
| | |||
|70 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Aufer a nobis Domine cunctas | |||
|[[Johann Knöfel]] | |||
|Miserere populi tui | |||
|52 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in communi | |||
|- | |||
|Ave ignati pervium | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|129 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Ave maria gratia plena | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|114 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Ave stella matutina | |||
|[[Agostino Agazzari]] | |||
| | |||
|112 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Ave virgo gratiosa | |||
|[[Nicola Parma]] | |||
| | |||
|111 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|{{NoCo|Beati immaculati in via|comp=Giovanni Gabrieli}} | |||
|[[Giovanni Gabrieli]] | |||
| | |||
|103 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Beati omnes qui timent Dominum | |||
|[[Giovanni Bernardino Nanino]] | |||
| | |||
|89 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Beati omnes qui timent Dominum|comp=Giovanni Gabrieli}} | |||
|[[Giovanni Gabrieli]] | |||
| | |||
|101 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Beatus vir qui non abiit | |||
|[[Philippe de Monte]] | |||
| | |||
|99 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Benedicite omnia opera | |||
|[[Benedetto Pallavicino]] | |||
| | |||
|108 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Benedictum est nomen | |||
|Giovanni Battista Dulcini | |||
| | |||
|75 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Benedictus Dominus Deus|comp=Giovanni Croce}} | |||
|[[Giovanni Croce]] | |||
| | |||
|97 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Benedictus es Domine | |||
|[[Giovanni Croce]] | |||
| | |||
|76 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Bonum est confiteri Domino | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|93 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Cantate Domino|comp=Melchior Franck}} | |||
|[[Melchior Franck]] | |||
| | |||
|82 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Christophori nomen casu ne | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|127 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Cibavit nos Dominus | |||
|[[Giulio Belli]] | |||
| | |||
|16 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|Cibavit nos ex adipe frumenti | |||
|[[Giovanni Bassano]] | |||
| | |||
|20 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|Cum appropinquaret videns | |||
|[[Melchior Franck]] | |||
| | |||
|40 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Cum ergo videbitis | |||
|Martini Zeidleri | |||
| | |||
|48 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Cum invitatus fueris | |||
|Sebastiani Hominis | |||
| | |||
|31 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Cum jucunditate | |||
|[[Francesco Croatti]] | |||
| | |||
|120 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|{{NoCo|Declinate a me, maligni|comp=Gregorio Zucchini}} | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|86 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Deus in nomine tuo a 8|Deus in nomine tuo|comp=Francesco Maria Guaitoli}} | |||
|Francesco Maria Guaitoli | |||
| | |||
|78 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Deus meus sitivit in | |||
|Benedetto Bagni | |||
| | |||
|104 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Deus misereatur nostri | |||
|[[Benedetto Pallavicino]] | |||
| | |||
|81 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Deus, Deus cui proprium est | |||
|Valerio Bona Brixiensis | |||
| | |||
|51 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in communi | |||
|- | |||
|Domine Deus meus | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|66 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Domine Deus qui conteris | |||
|[[Guglielmo Arnone]] | |||
| | |||
|62 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Domine Jesu Christe non sum | |||
|[[Adam Gumpelzhaimer]] | |||
| | |||
|11 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|Domine non est exultatum | |||
|Pietro Antonio Bianco | |||
| | |||
|80 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Dominus Jesus, in qua nocte | |||
|Jacobus Gallus | |||
|Similiter et calicem | |||
|8 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|Duo Seraphim clamabant | |||
|[[Francesco Croatti]] | |||
| | |||
|2 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Trinity}} | |||
|- | |||
|Ecce quam bonum et quam | |||
|[[Giulio Osculati]] | |||
| | |||
|90 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Ego sum pauper et dolens|comp=Gregorio Zucchini}} | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|71 | |||
|7 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Egressus Jesus de finibus | |||
|[[Melchior Vulpius]] | |||
|Et statim apertae sunt aures ejus | |||
|41 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Erat quidam regulus | |||
|Georg Otto | |||
|Cognovit autem pater | |||
|46 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Et exultavit | |||
|[[Christian Erbach]] | |||
| | |||
|122 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Exaudi Domine vocem meam | |||
|[[Paolo Quagliati]] | |||
| | |||
|96 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Exultat anima mea | |||
|[[Girolamo Giacobbi|Hieronymus Jacobus]] | |||
| | |||
|98 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Exultate Deo adjutori nostro | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|94 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Exultate justi in Domino | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|83 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Exultavit cor meum|comp=Giovanni Gabrieli}} | |||
|[[Giovanni Gabrieli]] | |||
| | |||
|67 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Exultent et laetentur a 6|Exultent et laetentur|comp=Francesco Bianciardi}} | |||
|[[Francesco Bianciardi]] | |||
| | |||
|68 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Exurgat Deus a 8|Exurgat Deus et dissipentur|comp=Andrea Gabrieli}} | |||
|[[Andrea Gabrieli]] | |||
| | |||
|106 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Exurge et intende judicio | |||
|[[Crisostomo Rondini]] | |||
|Erubescant et revereantur | |||
|59 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Fac mecum signum | |||
|Gregorii Geisleri | |||
| | |||
|58 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in communi | |||
|- | |||
|Factus cibus viatorum | |||
|[[Peter Philips]] | |||
| | |||
|17 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|Fratres ego enim accepi|comp=Giovanni Pierluigi da Palestrina}} | |||
|[[Giovanni Pierluigi da Palestrina]] | |||
| | |||
|6 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|Gaudeamus omnes in Domino | |||
|[[Andrea Bianchi]] | |||
| | |||
|116 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|{{NoCo|Gaudium sit tibi semper|comp=Gregorio Zucchini}} | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|72 | |||
|7 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Hoc tegitur Christus | |||
|[[Giovanni Gabrieli]] | |||
| | |||
|4 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|Hodie Maria virgo | |||
|[[Andrea Bianchi]] | |||
| | |||
|118 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Homo quidam descendebat | |||
|[[Ludovico Balbi]] | |||
| | |||
|49 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Homo quidam erat dives | |||
|[[Melchior Vulpius]] | |||
|Pater Abraham | |||
|35 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|{{NoCo|Homo quidam fecit coenam magnam|comp=Giovanni Pierluigi da Palestrina}} | |||
|[[Giovanni Pierluigi da Palestrina]] | |||
| | |||
|22 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|In convertendo Dominus | |||
|[[Nicola Parma]] | |||
| | |||
|85 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|In Deo speravit cor meum | |||
|Incerti | |||
| | |||
|57 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in communi | |||
|- | |||
|In Domino confido | |||
|Pietro Antonio Bianco | |||
| | |||
|77 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|In labiis meis pronunciavi | |||
|[[Guglielmo Arnone]] | |||
| | |||
|53 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in communi | |||
|- | |||
|Ingredimini omnes et gratulamini | |||
|[[Nicola Parma]] | |||
| | |||
|115 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Introibo in domum tuam | |||
|Valerio Bona Brixiensis | |||
| | |||
|54 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in communi | |||
|- | |||
|Invocamus te, laudamus te | |||
|Anonymous | |||
| | |||
|1 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Trinity}} | |||
|- | |||
|Jesus discipulis suis ait | |||
|[[Heinrich Hartmann]] | |||
| | |||
|39 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|{{NoCo|Jubilate Deo a 8|Jubilate Deo|comp=Andrea Gabrieli}} | |||
|[[Andrea Gabrieli]] | |||
| | |||
|107 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Jubilate Deo omnis terra|comp=Luca Marenzio}} | |||
|[[Luca Marenzio]] | |||
| | |||
|88 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Laudabo nomen Dei | |||
|Ignorati | |||
| | |||
|74 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Laudate Dominum Deum | |||
|[[Paolo Quagliati]] | |||
| | |||
|95 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Laudate Dominum in sanctis | |||
|[[Giovanni Croce]] | |||
| | |||
|109 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Laudate nomen Domini | |||
|[[Giovanni Gabrieli]] | |||
| | |||
|102 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Loquente Jesu ad turbas | |||
|Georg Otto | |||
|Confide filia | |||
|47 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|{{NoCo|Magnificat a 8|Magnificat anima mea|comp=Giovanni Gabrieli}} | |||
|[[Giovanni Gabrieli]] | |||
| | |||
|123 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Maligini declinate a me | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|61 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Misericordias Domini | |||
|[[Nicola Parma]] | |||
| | |||
|84 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Multiplicati sunt qui tribulant me|comp=Gregorio Zucchini}} | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|60 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Nativitas tua gaudium | |||
|Giovanni Pietro Flaccomio | |||
| | |||
|121 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Nisi Dominus custodierit | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|105 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Nolite judicare, ut non | |||
|[[Giulio Osculati]] | |||
| | |||
|24 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Non potest arbor bona | |||
|[[Giulio Osculati]] | |||
| | |||
|27 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Nonne decem mundati sunt | |||
|[[Melchior Franck]] | |||
| | |||
|42 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Nos alium Deum nescimus | |||
|[[Guglielmo Arnone]] | |||
| | |||
|63 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|O bone Jesu exaudi me | |||
|[[Giulio Belli]] | |||
| | |||
|12 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|O Domine Jesu Christe memento | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|19 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|O Domine Jesu Christe|comp=Christian Erbach}} | |||
|[[Christian Erbach]] | |||
| | |||
|10 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|O Domine Jesu Christe|comp=Hans Leo Hassler}} | |||
|[[Hans Leo Hassler]] | |||
| | |||
|14 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|O praecelsi bellatores | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|126 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|O quam suavis est | |||
|[[Giovanni Gabrieli]] | |||
| | |||
|5 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|O quam suavis est | |||
|[[Giovanni Gastoldi]] | |||
| | |||
|7 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|O quam suavis est I|O quam suavis est|comp=Peter Philips}} | |||
|[[Peter Philips]] | |||
| | |||
|18 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|O sacrum convivium | |||
|[[Girolamo Dorati]] | |||
| | |||
|15 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|{{NoCo|O salutaris hostia a 8|O salutaris hostia|comp=Girolamo Dorati}} | |||
|[[Girolamo Dorati]] | |||
| | |||
|9 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|Oremus | |||
|[[Christoph Thomas Walliser]] | |||
| | |||
|131 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Panis angelicus fit panis | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|3 | |||
|8 | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|- | |||
|Paratum cor meum | |||
|Ottavio Vernizzi | |||
| | |||
|91 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Pater peccavi|comp=Bartholomeus Gesius}} | |||
|[[Bartholomeus Gesius]] | |||
|Quanti mercenarii | |||
|36 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|{{NoCo|Peccantem me quotidie|comp=Vincenzo Bertolusi}} | |||
|[[Vincenzo Bertolusi]] | |||
| | |||
|65 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|{{NoCo|Praeceptor per totam noctem|comp=Melchior Franck}} | |||
|[[Melchior Franck]] | |||
| | |||
|37 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Praeparate corda vestra | |||
|Francesco Maria Guaitoli | |||
| | |||
|79 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Quae mulier habens drachmas | |||
|Sebastiani Hominis | |||
| | |||
|23 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Quaetite primum regnum Dei | |||
|[[Nicolaus Zangius]] | |||
| | |||
|43 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Quam bonus Israel Deus | |||
|[[Nicola Parma]] | |||
| | |||
|100 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Quam pulchra es et quam decora | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|117 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|{{NoCo|Quantas ostendisti mihi|comp=Crisostomo Rondini}} | |||
|[[Crisostomo Rondini]] | |||
| | |||
|69 | |||
|6 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Quid faciam, quia Dominus | |||
|Sebastiani Hominis | |||
|Dixit Dominus illico | |||
|28 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Quid vobis videtur de Christo? | |||
|Sebastiani Hominis | |||
| | |||
|32 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Regina coeli laetare | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|125 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Rogo te Pater, ut mittas | |||
|Sebastiani Hominis | |||
| | |||
|21 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Salve Regina mater | |||
|Giovanni Pietro Flaccomio | |||
| | |||
|124 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Sancta et immaculata virginitas | |||
|[[Francesco Croatti]] | |||
| | |||
|110 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Sancte Christophore | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
|O Martyr Christophore | |||
|128 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Serve nequam omne debitum | |||
|Sebastiani Hominis | |||
| | |||
|34 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Si ergo offers munus | |||
|Sebastiani Hominis | |||
| | |||
|25 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Simile est regnum coelorum | |||
|[[Melchior Vulpius]] | |||
|Ite ergo ad exitus viarum | |||
|45 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Stans à longe publicanus | |||
|Sebastiani Hominis | |||
| | |||
|29 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Sub tuum praesidium confugimus | |||
|Pietro Antonio Bianco | |||
| | |||
|113 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|{{NoCo|Super flumina Babylonis|comp=Antonio Savetta}} | |||
|[[Antonio Savetta]] | |||
| | |||
|92 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Te Deum laudamus | |||
|[[Asprilio Pacelli]] | |||
| | |||
|130 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Te Deum laudamus | |||
|[[Christoph Thomas Walliser]] | |||
| | |||
|132 | |||
|8 | |||
|Sylva Marialis | |||
|- | |||
|Te rex omnipotens | |||
|[[Francesco Bianciardi]] | |||
| | |||
|56 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in communi | |||
|- | |||
|Tulit ergo Paraclyticus | |||
|Sebastiani Hominis | |||
| | |||
|33 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Unus autem ex illis | |||
|Sebastiani Hominis | |||
| | |||
|30 | |||
|5 | |||
|post Trinitatem in specie | |||
|- | |||
|Usquequo Domine oblivisceris | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|87 | |||
|8 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Verbum iniquum et dolorosum | |||
|[[Caspar Vincent]] | |||
| | |||
|73 | |||
|7 | |||
|Preces … | |||
|- | |||
|Vias tuas Domine demonstra | |||
|[[Gregorio Zucchini]] | |||
| | |||
|55 | |||
|6 | |||
|post Trinitatem in communi | |||
|} | |||
[[Category:Music publications]] | [[Category:Music publications]] | ||
[[Category:Renaissance music]] | [[Category:Renaissance music]] |
Revision as of 11:14, 4 July 2018
General information
Title: Promptuarium musicum, Pars Quarta
Editors / Compilers: Caspar Vincentius,
Language: Latin
Instruments: A cappella
{{Published}} is obsolete (code commented out), replaced with {{Pub}} for works and {{PubDatePlace}} for publications.
Description: Promptuarium musicum, Pars Quarta was published in 1617 by Caspar Vincentius, to whom Abraham Schadaeus had handed over the manuscript (because, as a Calvinist, he was already on the run again).
On the title page:
PROMPTUARII MUSICI, SACRAS HARMONIAS V. VI. VII. & VIII. VOCUM, E DIVERSIS, CLARISSIMIS huius & superioris aetatis authoribus, in Germania nusquam editis, collectas exhibentis. PARS QVARTA: QVAE EXHIBET Concentus varios selectioresqúe, QVI OMNIBUS A SS. TRINITATIS DOMINICIS inclusivè inserviunt ...
External websites:
Contents
Text Incipit | Composer | 2. part | No. | Voices | Season |
---|---|---|---|---|---|
Accepit autem omnes timor | Benedikt Faber | 44 | 6 | post Trinitatem in specie | |
Adaperiat Dominus cor vestrum | Curtio Valcampi | 50 | 6 | post Trinitatem in communi | |
Adoramus te Christe | Gregorio Zucchini | 13 | 8 | Corpus Christi | |
Afflicti pro peccatis nostris | Crisostomo Rondini | 64 | 6 | Preces … | |
Assumpta est | Francesco Croatti | 119 | 8 | Sylva Marialis | |
Attendite a falsis profetis | Giovanni Battista Strata | 26 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Audisti quia dictum sit | Georgii Ottonis | Si offers munus | 38 | 6 | post Trinitatem in specie |
Audite me divini fructus | Crisostomo Rondini | 70 | 6 | Preces … | |
Aufer a nobis Domine cunctas | Johann Knöfel | Miserere populi tui | 52 | 6 | post Trinitatem in communi |
Ave ignati pervium | Caspar Vincent | 129 | 8 | Sylva Marialis | |
Ave maria gratia plena | Gregorio Zucchini | 114 | 8 | Sylva Marialis | |
Ave stella matutina | Agostino Agazzari | 112 | 8 | Sylva Marialis | |
Ave virgo gratiosa | Nicola Parma | 111 | 8 | Sylva Marialis | |
Beati immaculati in via | Giovanni Gabrieli | 103 | 8 | Preces … | |
Beati omnes qui timent Dominum | Giovanni Bernardino Nanino | 89 | 8 | Preces … | |
Beati omnes qui timent Dominum | Giovanni Gabrieli | 101 | 8 | Preces … | |
Beatus vir qui non abiit | Philippe de Monte | 99 | 8 | Preces … | |
Benedicite omnia opera | Benedetto Pallavicino | 108 | 8 | Preces … | |
Benedictum est nomen | Giovanni Battista Dulcini | 75 | 8 | Preces … | |
Benedictus Dominus Deus | Giovanni Croce | 97 | 8 | Preces … | |
Benedictus es Domine | Giovanni Croce | 76 | 8 | Preces … | |
Bonum est confiteri Domino | Gregorio Zucchini | 93 | 8 | Preces … | |
Cantate Domino | Melchior Franck | 82 | 8 | Preces … | |
Christophori nomen casu ne | Caspar Vincent | 127 | 8 | Sylva Marialis | |
Cibavit nos Dominus | Giulio Belli | 16 | 8 | Corpus Christi | |
Cibavit nos ex adipe frumenti | Giovanni Bassano | 20 | 8 | Corpus Christi | |
Cum appropinquaret videns | Melchior Franck | 40 | 6 | post Trinitatem in specie | |
Cum ergo videbitis | Martini Zeidleri | 48 | 6 | post Trinitatem in specie | |
Cum invitatus fueris | Sebastiani Hominis | 31 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Cum jucunditate | Francesco Croatti | 120 | 8 | Sylva Marialis | |
Declinate a me, maligni | Gregorio Zucchini | 86 | 8 | Preces … | |
Deus in nomine tuo | Francesco Maria Guaitoli | 78 | 8 | Preces … | |
Deus meus sitivit in | Benedetto Bagni | 104 | 8 | Preces … | |
Deus misereatur nostri | Benedetto Pallavicino | 81 | 8 | Preces … | |
Deus, Deus cui proprium est | Valerio Bona Brixiensis | 51 | 6 | post Trinitatem in communi | |
Domine Deus meus | Caspar Vincent | 66 | 6 | Preces … | |
Domine Deus qui conteris | Guglielmo Arnone | 62 | 6 | Preces … | |
Domine Jesu Christe non sum | Adam Gumpelzhaimer | 11 | 8 | Corpus Christi | |
Domine non est exultatum | Pietro Antonio Bianco | 80 | 8 | Preces … | |
Dominus Jesus, in qua nocte | Jacobus Gallus | Similiter et calicem | 8 | 8 | Corpus Christi |
Duo Seraphim clamabant | Francesco Croatti | 2 | 8 | Trinity | |
Ecce quam bonum et quam | Giulio Osculati | 90 | 8 | Preces … | |
Ego sum pauper et dolens | Gregorio Zucchini | 71 | 7 | Preces … | |
Egressus Jesus de finibus | Melchior Vulpius | Et statim apertae sunt aures ejus | 41 | 6 | post Trinitatem in specie |
Erat quidam regulus | Georg Otto | Cognovit autem pater | 46 | 6 | post Trinitatem in specie |
Et exultavit | Christian Erbach | 122 | 8 | Sylva Marialis | |
Exaudi Domine vocem meam | Paolo Quagliati | 96 | 8 | Preces … | |
Exultat anima mea | Hieronymus Jacobus | 98 | 8 | Preces … | |
Exultate Deo adjutori nostro | Gregorio Zucchini | 94 | 8 | Preces … | |
Exultate justi in Domino | Gregorio Zucchini | 83 | 8 | Preces … | |
Exultavit cor meum | Giovanni Gabrieli | 67 | 6 | Preces … | |
Exultent et laetentur | Francesco Bianciardi | 68 | 6 | Preces … | |
Exurgat Deus et dissipentur | Andrea Gabrieli | 106 | 8 | Preces … | |
Exurge et intende judicio | Crisostomo Rondini | Erubescant et revereantur | 59 | 6 | Preces … |
Fac mecum signum | Gregorii Geisleri | 58 | 6 | post Trinitatem in communi | |
Factus cibus viatorum | Peter Philips | 17 | 8 | Corpus Christi | |
Fratres ego enim accepi | Giovanni Pierluigi da Palestrina | 6 | 8 | Corpus Christi | |
Gaudeamus omnes in Domino | Andrea Bianchi | 116 | 8 | Sylva Marialis | |
Gaudium sit tibi semper | Gregorio Zucchini | 72 | 7 | Preces … | |
Hoc tegitur Christus | Giovanni Gabrieli | 4 | 8 | Corpus Christi | |
Hodie Maria virgo | Andrea Bianchi | 118 | 8 | Sylva Marialis | |
Homo quidam descendebat | Ludovico Balbi | 49 | 6 | post Trinitatem in specie | |
Homo quidam erat dives | Melchior Vulpius | Pater Abraham | 35 | 6 | post Trinitatem in specie |
Homo quidam fecit coenam magnam | Giovanni Pierluigi da Palestrina | 22 | 5 | post Trinitatem in specie | |
In convertendo Dominus | Nicola Parma | 85 | 8 | Preces … | |
In Deo speravit cor meum | Incerti | 57 | 6 | post Trinitatem in communi | |
In Domino confido | Pietro Antonio Bianco | 77 | 8 | Preces … | |
In labiis meis pronunciavi | Guglielmo Arnone | 53 | 6 | post Trinitatem in communi | |
Ingredimini omnes et gratulamini | Nicola Parma | 115 | 8 | Sylva Marialis | |
Introibo in domum tuam | Valerio Bona Brixiensis | 54 | 6 | post Trinitatem in communi | |
Invocamus te, laudamus te | Anonymous | 1 | 8 | Trinity | |
Jesus discipulis suis ait | Heinrich Hartmann | 39 | 6 | post Trinitatem in specie | |
Jubilate Deo | Andrea Gabrieli | 107 | 8 | Preces … | |
Jubilate Deo omnis terra | Luca Marenzio | 88 | 8 | Preces … | |
Laudabo nomen Dei | Ignorati | 74 | 8 | Preces … | |
Laudate Dominum Deum | Paolo Quagliati | 95 | 8 | Preces … | |
Laudate Dominum in sanctis | Giovanni Croce | 109 | 8 | Preces … | |
Laudate nomen Domini | Giovanni Gabrieli | 102 | 8 | Preces … | |
Loquente Jesu ad turbas | Georg Otto | Confide filia | 47 | 6 | post Trinitatem in specie |
Magnificat anima mea | Giovanni Gabrieli | 123 | 8 | Sylva Marialis | |
Maligini declinate a me | Gregorio Zucchini | 61 | 6 | Preces … | |
Misericordias Domini | Nicola Parma | 84 | 8 | Preces … | |
Multiplicati sunt qui tribulant me | Gregorio Zucchini | 60 | 6 | Preces … | |
Nativitas tua gaudium | Giovanni Pietro Flaccomio | 121 | 8 | Sylva Marialis | |
Nisi Dominus custodierit | Caspar Vincent | 105 | 8 | Preces … | |
Nolite judicare, ut non | Giulio Osculati | 24 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Non potest arbor bona | Giulio Osculati | 27 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Nonne decem mundati sunt | Melchior Franck | 42 | 6 | post Trinitatem in specie | |
Nos alium Deum nescimus | Guglielmo Arnone | 63 | 6 | Preces … | |
O bone Jesu exaudi me | Giulio Belli | 12 | 8 | Corpus Christi | |
O Domine Jesu Christe memento | Gregorio Zucchini | 19 | 8 | Corpus Christi | |
O Domine Jesu Christe | Christian Erbach | 10 | 8 | Corpus Christi | |
O Domine Jesu Christe | Hans Leo Hassler | 14 | 8 | Corpus Christi | |
O praecelsi bellatores | Caspar Vincent | 126 | 8 | Sylva Marialis | |
O quam suavis est | Giovanni Gabrieli | 5 | 8 | Corpus Christi | |
O quam suavis est | Giovanni Gastoldi | 7 | 8 | Corpus Christi | |
O quam suavis est | Peter Philips | 18 | 8 | Corpus Christi | |
O sacrum convivium | Girolamo Dorati | 15 | 8 | Corpus Christi | |
O salutaris hostia | Girolamo Dorati | 9 | 8 | Corpus Christi | |
Oremus | Christoph Thomas Walliser | 131 | 8 | Sylva Marialis | |
Panis angelicus fit panis | Caspar Vincent | 3 | 8 | Corpus Christi | |
Paratum cor meum | Ottavio Vernizzi | 91 | 8 | Preces … | |
Pater peccavi | Bartholomeus Gesius | Quanti mercenarii | 36 | 6 | post Trinitatem in specie |
Peccantem me quotidie | Vincenzo Bertolusi | 65 | 6 | Preces … | |
Praeceptor per totam noctem | Melchior Franck | 37 | 6 | post Trinitatem in specie | |
Praeparate corda vestra | Francesco Maria Guaitoli | 79 | 8 | Preces … | |
Quae mulier habens drachmas | Sebastiani Hominis | 23 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Quaetite primum regnum Dei | Nicolaus Zangius | 43 | 6 | post Trinitatem in specie | |
Quam bonus Israel Deus | Nicola Parma | 100 | 8 | Preces … | |
Quam pulchra es et quam decora | Caspar Vincent | 117 | 8 | Sylva Marialis | |
Quantas ostendisti mihi | Crisostomo Rondini | 69 | 6 | Preces … | |
Quid faciam, quia Dominus | Sebastiani Hominis | Dixit Dominus illico | 28 | 5 | post Trinitatem in specie |
Quid vobis videtur de Christo? | Sebastiani Hominis | 32 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Regina coeli laetare | Caspar Vincent | 125 | 8 | Sylva Marialis | |
Rogo te Pater, ut mittas | Sebastiani Hominis | 21 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Salve Regina mater | Giovanni Pietro Flaccomio | 124 | 8 | Sylva Marialis | |
Sancta et immaculata virginitas | Francesco Croatti | 110 | 8 | Sylva Marialis | |
Sancte Christophore | Caspar Vincent | O Martyr Christophore | 128 | 8 | Sylva Marialis |
Serve nequam omne debitum | Sebastiani Hominis | 34 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Si ergo offers munus | Sebastiani Hominis | 25 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Simile est regnum coelorum | Melchior Vulpius | Ite ergo ad exitus viarum | 45 | 6 | post Trinitatem in specie |
Stans à longe publicanus | Sebastiani Hominis | 29 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Sub tuum praesidium confugimus | Pietro Antonio Bianco | 113 | 8 | Sylva Marialis | |
Super flumina Babylonis | Antonio Savetta | 92 | 8 | Preces … | |
Te Deum laudamus | Asprilio Pacelli | 130 | 8 | Sylva Marialis | |
Te Deum laudamus | Christoph Thomas Walliser | 132 | 8 | Sylva Marialis | |
Te rex omnipotens | Francesco Bianciardi | 56 | 6 | post Trinitatem in communi | |
Tulit ergo Paraclyticus | Sebastiani Hominis | 33 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Unus autem ex illis | Sebastiani Hominis | 30 | 5 | post Trinitatem in specie | |
Usquequo Domine oblivisceris | Gregorio Zucchini | 87 | 8 | Preces … | |
Verbum iniquum et dolorosum | Caspar Vincent | 73 | 7 | Preces … | |
Vias tuas Domine demonstra | Gregorio Zucchini | 55 | 6 | post Trinitatem in communi |