Magnificat (Orlando di Lasso): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Richard Mix (talk | contribs) |
Richard Mix (talk | contribs) |
||
Line 236: | Line 236: | ||
|- | |- | ||
|25 | |25 | ||
| | |1 | ||
| | |1 | ||
| | | | ||
|i | |i | ||
Line 244: | Line 244: | ||
|- | |- | ||
|26 | |26 | ||
| | |14 | ||
| | |5 | ||
| | | | ||
|ii | |ii | ||
Line 252: | Line 252: | ||
|- | |- | ||
|27 | |27 | ||
| | |31 | ||
| | |9 | ||
| | | | ||
|iii | |iii | ||
Line 260: | Line 260: | ||
|- | |- | ||
|28 | |28 | ||
| | |38 | ||
| | |12 | ||
| | | | ||
|iv | |iv | ||
Line 268: | Line 268: | ||
|- | |- | ||
|29 | |29 | ||
| | |48 | ||
| | |14 | ||
| | | | ||
|v | |v | ||
Line 276: | Line 276: | ||
|- | |- | ||
|30 | |30 | ||
| | |55 | ||
| | |16 | ||
| | | | ||
|vi | |vi | ||
Line 284: | Line 284: | ||
|- | |- | ||
|31 | |31 | ||
| | |68 | ||
| | |19 | ||
| | | | ||
|vii | |vii | ||
Line 292: | Line 292: | ||
|- | |- | ||
|32 | |32 | ||
|87 | |||
|23 | |||
| | | | ||
|viii | |||
|4 | |||
|''Patrocinium musices'' 1576 | |||
|- | |||
|33 | |||
|3 | |||
|3 | |||
| H xiv, 75 | |||
|i | |||
|4 | |||
| | | | ||
|- | |||
|34 | |||
|44 | |||
|41 | |||
|[[Ancor che col partire (Cipriano de Rore)]] H xiv, 82 | |||
|5 | |||
|iv | |||
| | |||
|- | |||
|35 | |||
|67 | |||
|95 | |||
| Sexti toni, H xiv, 94 | |||
|8 | |||
|vi | |||
|- | |||
|36 | |||
|85 | |||
|96 | |||
|Septimi toni H xiv, 112 | |||
|8 | |||
|vii | |||
|- | |||
* Patrocinium musices: Beatisimæ deiparæque Virginis Mariæ canticum Magnificat, ad imitationem cantilenarum quarundam, 4–6vv (Munich, 1587c) | |||
|37 | |||
|4 | |||
|4 | |||
|{{NoCo|Si par souhait je vous}}(own chanson, 1570b), H xiv, 126 | |||
|4 | |||
|i | |||
| | | | ||
|- | |||
|38 | |||
|17 | |||
|8 | |||
| Il est jour ([[Il est jour (Claudin de Sermisy)|Claudin de Sermisy’s chanson]]),H xiv, 133 | |||
|4 | |||
|ii | |||
|- | |||
|39 | |||
|28 | |||
|71 | |||
|Quanti in mille anni il ciel ([?Pierre] Nollet’s madrigal) H xiv, 141 | |||
|6 | |||
|ii | |||
|- | |||
|40 | |||
|11 | |||
|62 | |||
| Dessus le marché d’Arras ({{NoCo|Dessus le marché d’Arras|own chanson}}, 1584a), H xiv, 158 | |||
|6 | |||
|i | |||
|1587 | |||
|- | |||
|41 | |||
|12 | |||
|63 | |||
|Susanne un jour ([[Susanne un jour (Didier Lui)|Didier Lupi’s chanson]]), H xiv 174 | |||
|6 | |||
|I | |||
|1587 | |||
|- | |||
|42 | |||
|83 | |||
|89 | |||
|Deus in adjutorium meum intende [septimi (?peregrini) toni] ({{NoCo|Deus in adjutorium|own motet}}, 1582e), H xiv, 189 | |||
|6 | |||
|Peregrini toni | |||
|1587 | |||
|- | |||
|43 | |||
|29 | |||
|72 | |||
|Ecco ch’io lasso il core [secundi toni] (?Alessandro Striggio’s madrigal), H xiv, 201 | |||
|6 | |||
|ii | |||
|1587 | |||
|- | |||
|44 | |||
|13 | |||
|64 | |||
|Omnis enim homo ({{NoCo|Omnis enim homo|own motet}}, 1585b), H xiv, 216 | |||
|6 | |||
|I | |||
|- | |||
|45 | |||
|81 | |||
|87 | |||
|Amor ecco colei, H xiv, 231 | |||
|6 | |||
|vii | |||
|1587 | |||
|- | |||
|46 | |||
|85 | |||
|76 | |||
|Quando lieta sperai (anon. madrigal, 1548), H xiv, 243 | |||
|6 | |||
|iv | |||
|1587 | |||
|- | |||
|47 | |||
|94 | |||
|60 | |||
|Aria di un sonetto (Diego Ortiz’s [[Aria di Ruggiero (Diego Ortiz)|Aria di Ruggiero]]), H xiv, 256 | |||
|5 | |||
|viii | |viii | ||
| | |1587 | ||
| | |- | ||
|48 | |||
|36 | |||
|36 | |||
|Mort et fortune [tertii et octavi toni] ([[Mort et fortune (Nicolas Gombert)|Nicolas Gombert’s chanson]]), H xiv, 263 | |||
|5 | |||
|iii (viii) | |||
|1587 | |||
|- | |||
|49 | |||
|30 | |||
|73 | |||
|Mais qui pourroit [secundi toni] ({{NoCo|Mais qui pourroit|own chanson}}, 1584a), H xiv, 275 | |||
|6 | |||
|ii | |||
|1587 | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
==== Volume 15 (Magnificats, Band 3, nos. 50–70)==== | ==== Volume 15 (Magnificats, Band 3, nos. 50–70)==== |
Revision as of 02:46, 15 November 2017
Lassus' Magnificats number nearly 100; the Sämtlicher Werke (NGA) includes 110 attributed works.
Magnificat (Orlando di Lasso) at the Petrucci Music Library (IMSLP)
NGA | Bot | 1619 | model | mode | vv | publ. |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 61 | i | 6 | Nürnberg 1567 | ||
2 | 65 | ii | 6 | Nürnberg 1567 | ||
3 | 74 | iii | 6 | Nürnberg 1567 | ||
4 | iv | 6 | Nürnberg 1567 | |||
5 | v | 6 | Nürnberg 1567 | |||
5 | v | 6 | Nürnberg 1567 | |||
6 | vi | 6 | Nürnberg 1567 | |||
7 | vii | 6 | Nürnberg 1567 | |||
8 | viii | 6 | Nürnberg 1567 | |||
9 | i | 5 | Nürnberg 1567 | |||
10 | ii | 5 | Nürnberg 1567 | |||
11 | iii | 5 | Nürnberg 1567 | |||
12 | iv | 5 | Nürnberg 1567 | |||
13 | v | 5 | Nürnberg 1567 | |||
14 | vi | 5 | Nürnberg 1567 | |||
15 | vii | 5 | Nürnberg 1567 | |||
16 | viii | 5 | Nürnberg 1567 | |||
17 | i | 4 | Nürnberg 1567 | |||
18 | ii | 4 | Nürnberg 1567 | |||
19 | iii | 4 | Nürnberg 1567 | |||
20 | iv | 4 | Nürnberg 1567 | |||
21 | v | 4 | Nürnberg 1567 | |||
22 | vi | 4 | Nürnberg 1567 | |||
23 | vii | 4 | Nürnberg 1567 | |||
24 | viii | 4 | Nürnberg 1567 |
Volume 13 (Magnificats, Band 1, nos. 1–24)
Editor: Wolfgang Boetticher:
- Magnificat octo tonorum, 4–6vv (Nuremberg, 1567)
- 1–8. Magnificat cycle [octo tonorum], 6vv, Primi toni, H xiii, 3, Secundi toni, H xiii, 15, Tertii toni, H xiii, 34, Quarti toni, H xiii, 50, Quinti toni, H xiii, 68, Sexti toni, H xiii, 88, Septimi toni, H xiii, 106, Octavi toni, H xiii, 122
- 9–16. Magnificat cycle [octo tonorum] (i), 5vv, Primi toni, H xiii, 143, Secundi toni, H xiii, 155, Tertii toni, H xiii, 166, Quarti toni, H xiii, 181, Quinti toni, H xiii, 193, Sexti toni, H xiii, 200, Septimi toni, H xiii, 213, Octavi toni, H xiii, 227
- 17–24. Magnificat cycle [octo tonorum] (i), 4vv, Primi toni, H xiii, 245, Secundi toni, H xiii, 251, Tertii toni, H xiii, 256, Quarti toni, H xiii, 261, Quinti toni, H xiii, 267, Sexti toni, H xiii, 272, Septimi toni, H xiii, 278, Octavi toni, H xiii, 283
Volume 14 (Magnificats, Band 2, nos. 25–49)
Editor: Wolfgang Boetticher
- Patrocinium musices: Beatisimæ deiparæque Virginis Mariæ canticum Magnificat, ad imitationem cantilenarum quarundam, 4–6vv (Munich, 1587c)
- Patrocinium musices: Beatisimæ deiparæque Virginis Mariæ canticum Magnificat, ad imitationem cantilenarum quarundam, 4–6vv (Munich, 1587c)
NGA | Bot | 1619 | model | mode | vv | publ. |
---|---|---|---|---|---|---|
25 | 1 | 1 | i | 4 | Patrocinium musices 1576 | |
26 | 14 | 5 | ii | 4 | Patrocinium musices 1576 | |
27 | 31 | 9 | iii | 4 | Patrocinium musices 1576 | |
28 | 38 | 12 | iv | 4 | Patrocinium musices 1576 | |
29 | 48 | 14 | v | 4 | Patrocinium musices 1576 | |
30 | 55 | 16 | vi | 4 | Patrocinium musices 1576 | |
31 | 68 | 19 | vii | 4 | Patrocinium musices 1576 | |
32 | 87 | 23 | viii | 4 | Patrocinium musices 1576 | |
33 | 3 | 3 | H xiv, 75 | i | 4 | |
34 | 44 | 41 | Ancor che col partire (Cipriano de Rore) H xiv, 82 | 5 | iv | |
35 | 67 | 95 | Sexti toni, H xiv, 94 | 8 | vi | |
36 | 85 | 96 | Septimi toni H xiv, 112 | 8 | vii | |
37 | 4 | 4 | Si par souhait je vous(own chanson, 1570b), H xiv, 126 | 4 | i | |
38 | 17 | 8 | Il est jour (Claudin de Sermisy’s chanson),H xiv, 133 | 4 | ii | |
39 | 28 | 71 | Quanti in mille anni il ciel ([?Pierre] Nollet’s madrigal) H xiv, 141 | 6 | ii | |
40 | 11 | 62 | Dessus le marché d’Arras (own chanson, 1584a), H xiv, 158 | 6 | i | 1587 |
41 | 12 | 63 | Susanne un jour (Didier Lupi’s chanson), H xiv 174 | 6 | I | 1587 |
42 | 83 | 89 | Deus in adjutorium meum intende [septimi (?peregrini) toni] (own motet, 1582e), H xiv, 189 | 6 | Peregrini toni | 1587 |
43 | 29 | 72 | Ecco ch’io lasso il core [secundi toni] (?Alessandro Striggio’s madrigal), H xiv, 201 | 6 | ii | 1587 |
44 | 13 | 64 | Omnis enim homo (own motet, 1585b), H xiv, 216 | 6 | I | |
45 | 81 | 87 | Amor ecco colei, H xiv, 231 | 6 | vii | 1587 |
46 | 85 | 76 | Quando lieta sperai (anon. madrigal, 1548), H xiv, 243 | 6 | iv | 1587 |
47 | 94 | 60 | Aria di un sonetto (Diego Ortiz’s Aria di Ruggiero), H xiv, 256 | 5 | viii | 1587 |
48 | 36 | 36 | Mort et fortune [tertii et octavi toni] (Nicolas Gombert’s chanson), H xiv, 263 | 5 | iii (viii) | 1587 |
49 | 30 | 73 | Mais qui pourroit [secundi toni] (own chanson, 1584a), H xiv, 275 | 6 | ii | 1587 |
Volume 15 (Magnificats, Band 3, nos. 50–70)
- Iubilus beatæ virginis, hoc est centum Magnificat, 4–8vv, 10vv (Munich, 1619a)
- 50. O s’io potessi [secundi toni] (Berchem’s madrigal), 4vv, H xv, 3
- 51. Secundi toni, 5vv, H xv, 10
- 52. Quarti toni (i), 5vv, H xv, 16
- 53. Sexti toni (i), 5vv, H xv, 24
- 54. Sexti toni (ii), 5vv, H xv, 30
- 55. Septimi toni (i), 5vv, H xv, 35
- 56. Octavi toni (i), 5vv, H xv, 40
- 57. Las je n’iray plus [secundi toni] (own chanson, 1576a), 5vv, H xv, 46
- 58. Ultimi miei sospiri [secundi toni] (Philippe Verdelot’s madrigal), 6vv, H xv, 58
- 59. Tant vous allez doux [sexti toni] (Ebran’s chanson), 6vv, H xv, 74
- 60. Hélas j’ai sans merci [septimi toni] (own chanson, 1584a), 5vv, H xv, 95
- 61. S’io esca vivo [septimi toni] (own madrigal, 1579), 6vv, H xv, 108
- 62. Octavi toni, 6vv, H xv, 126
- 63. Quarti toni, 8vv, H xv, 138
- 64. Septimi toni, 8vv, H xv, 152
- 65. Octavi toni (i), 8vv, H xv, 166
- Liber primus cantiones sacræ Magnificat vocant, 5, 6vv (Paris, 16021)
- 66. Omnis homo primum bonum vinum ponit [?sexti toni] (Giaches de Wert’s motet), 6vv, H xv, 181
- 67. [Sexti toni], 5vv, MS ca.1582, H xv, 201
- 68. Dies est lætitia [sexti toni], 6vv, H xv, 212
- 69. Benedicta es, cælorum regina [octavi toni] (Josquin Desprez’ motet, 1520), 6vv, H xv, 228
- 70. Præter rerum seriem [secundi toni] (Josquin’s motet), 6vv, H xv, 248
Volume 16 (Magnificats, Band 4, nos. 71–92)
- 71. Primi toni, 5vv, H xvi, 3
- 72. Secundi toni, 5vv
- 73. Tertii toni, 5vv, H xvi, 25
- 74. Quarti toni, 5vv
- 75. Quinti toni, 5vv, H xvi, 46
- 76. Sexti toni, 5vv, H xvi, 57
- 77. Septimi toni, 5vv, H xvi, 68
- 78. Octavi toni, 5vv, H xvi, 80
- 79. Primi toni, 5vv, H xvi, 92
- 80. Vergine bella [primi toni] (Cipriano de Rore’s madrigal), 5vv, H xvi, 108
- 81. Dalle belle contrade [sexti toni] (Cipriano de Rore’s madrigal), 5vv, H xvi, 120
- 82. Recordare Jesu pie [septimi toni] (own motet, 1594), 6vv, H xvi, 134
- 83. Margot labouréz les vignes [septimi toni] (own chanson, 1564a), 4vv, H xvi, 154
- 84. Alma real se come fide stella [octavi toni] (Cipriano de Rore’s madrigal), 5vv, H xvi, 163
- 85. O che vezzosa aurora [secundi toni] (Orazio Vecchi’s madrigal), 6vv, H xvi, 175
- 86. D’ogni gratia e d’amor [septimi toni] (Alessandro Striggio’s madrigal), 6vv, H xvi, 188
- 87. Perpulchrum septimi toni, 7vv, H xvi, 204
- 88. S’io credessi per morte [tertii toni] (A. de Reulx’s madrigal), 4vv, H xvi, 221
- 89. Beau le cristal [sexti toni] (own chanson, 1576d), 4vv, H xvi, 230
- 90. Pange lingua gloriosi [septimi toni], 4vv, H xvi, 241
- 91. Primi toni, 5vv, H xvi, 259
- 92. Vous perdez temps [septimi toni] (Claudin de Sermisy’s chanson), 5vv, H xvi, 267
Volume 17 (Magnificats, Band 5, nos. 93–110)
- 93. Vola vola pensier (Aeria a la italiana) [octavi toni], 5vv, H xvii, 3
- 94. Quinti toni, 6vv, H xvii, 14
- 95. Octavi toni (i), 8vv, H xvii, 31
- 96. Octavi toni (ii), 8vv, H xvii, 48
- 97. Erano capei d’oro [septimi toni] (Giovanni Maria Nanino’s madrigal), 5vv, H xvii, 64
- 98. Secundi toni, 6vv, H xvii, 76
- 99. Si vous estes m’amie [sexti toni] (own chanson, 1584a), 6vv, H xvii, 94
- 100. Memor esto [secundi toni] (own motet, 1585a), 6vv, H xvii, 107
- 101. Aurora lucis rutilat [octavi toni] (own motet, 1604), 10vv, H xvii, 124
- 102. Septimi toni, 10vv, MS, H xvii, 150
- 103–110. 8 Magnificat settings, doubtful, H xvii, 182