Choralis Constantinus (Heinrich Isaac): Difference between revisions
Richard Mix (talk | contribs) m (sp.) |
Richard Mix (talk | contribs) (→Choralis Constantinus III: sequences (incipits where diff.)) |
||
(26 intermediate revisions by 4 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
__TOC__ | |||
'''Title:''' ''Choralis Constantinus'' | |||
'''Full Title:''' ''Coralis Constantini, ut vulgo vocant, opus insigne & praeclarum, vereas coelestis harmoniae, Authore nunquam satis lattdato Musico, Henrico Isaac, Divi quondam Caesaris Maximiliani Symphonista Regio'' | |||
'''Description:''' | |||
[[Heinrich Isaac]]'s '''''Choralis Constantinus''''' was commissioned for the cathedral of Constance in 1508 and published posthumously in three books 1550-1555. Volume I opens with [[Asperges me (Heinrich Isaac)|Asperges me]] and a Gloria Patri, followed by propers of the ''de tempore'' Sundays. Volume 2 covers the major feasts employing sequences, mostly from the sanctoral cycle. | |||
"Both [Johannes] Ott and {Ludwig] Senfl died before the combined collections were published, and Ott's widow, left with the manuscripts already in order and edited by Senfl, engaged Formschneider to publish the first volume … Formschneider subequently published Books II and III in 1555" (Feiszli 1985). | |||
{{Volumes|3|Volume | |||
|1550|1|Nürnberg: Hieronymus Formschneider | |||
|1555|2|Nürnberg: Hieronymus Formschneider | |||
|1555|3|Nürnberg: Hieronymus Formschneider}} | |||
'''External sites:''' | |||
*{{WikipediaLink|Choralis_Constantinus}} | |||
*{{IMSLP2|Choralis Constantinus I (Isaac, Heinrich)}} | |||
*[https://www.jstor.org/stable/23546865 Feiszli 1985] | |||
*[https://urresearch.rochester.edu/institutionalPublicationPublicView.action?institutionalItemId=27373 Cuyler 1948] | |||
'''References:''' | |||
*Cuyler, Louise E. 1948. ''The ''Choralis Constantinus'' Book III of Heinrich Isaac (c. 1445-1517)''. Ph. D. Dissertation, University of Rochester (New York), Eastman School of Music. Three volumes. | |||
*Feiszli, James D. 1985. ''Neglected Treasure — Heinrich Isaac's "Choralis Constantinus"''. The Choral Journal 26(4):27-32. | |||
==List of Works== | |||
===Choralis Constantinus I (through ''exaudi)'' and II (Nativity-Immaculate Conception)=== | |||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
|- | |||
| {{NoCo|Asperges me}} Domine/Gloria Patri | |||
|- | |- | ||
! Mass | ! Mass | ||
Line 15: | Line 39: | ||
| {{NoCo|Alleluia: Benedictus es, Domine|Benedictus es, Domine}} | | {{NoCo|Alleluia: Benedictus es, Domine|Benedictus es, Domine}} | ||
| Benedicta semper sancta sit Trinitas | | Benedicta semper sancta sit Trinitas | ||
| {{NoCo|Benedicimus Deum caeli}} | | {{NoCo|Benedicimus Deum caeli}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost I|Domenica I}} | | {{CC|Pentecost I|Domenica I}} | ||
Line 24: | Line 48: | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost II|Domenica II}} | | {{CC|Pentecost II|Domenica II}} | ||
| Factus est Dominus | | {{NoCo|Factus est Dominus}} | ||
| Deus judex justus | | {{NoCo|Deus judex justus}} | ||
| | | | ||
| {{NoCo|Cantabo Domino}} | | {{NoCo|Cantabo Domino}} | ||
Line 36: | Line 60: | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost IV|Domenica IV}} | | {{CC|Pentecost IV|Domenica IV}} | ||
| Dominus illuminatio | | {{NoCo|Dominus illuminatio}} | ||
| Domine in virtu te | | {{NoCo|Domine in virtu te}} | ||
| | | | ||
| {{NoCo|Dominus firmamentum}} | | {{NoCo|Dominus firmamentum}} | ||
Line 61: | Line 85: | ||
| {{CC|Pentecost VIII|Domenica VIII}} | | {{CC|Pentecost VIII|Domenica VIII}} | ||
| Suscepimus Deus | | Suscepimus Deus | ||
| Te decet hymnus | | {{NoCo|Te decet hymnus}} | ||
| | | | ||
| [[Gustate et videte (Heinrich Isaac)|Gustate et videte]] | | [[Gustate et videte (Heinrich Isaac)|Gustate et videte]] | ||
Line 79: | Line 103: | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XI|Domenica XI}} | | {{CC|Pentecost XI|Domenica XI}} | ||
| Deus in loco | | {{NoCo|Deus in loco}} | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 85: | Line 109: | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XII|Domenica XII}} | | {{CC|Pentecost XII|Domenica XII}} | ||
| Deus meus | | {{NoCo|Deus meus (Introit)|Deus meus}} | ||
| Domine refugium | | Domine refugium | ||
| | | | ||
Line 97: | Line 121: | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XIV|Domenica XIV}} | | {{CC|Pentecost XIV|Domenica XIV}} | ||
| Protector et respice | | {{NoCo|Protector et respice}} | ||
| Quoniam magnus | | Quoniam magnus | ||
| | | | ||
| {{NoCo|Panis quem ego}} | | {{NoCo|Panis, quem ego dedero|Panis quem ego}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XV|Domenica XV}} | | {{CC|Pentecost XV|Domenica XV}} | ||
Line 127: | Line 151: | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XIX|Domenica XIX}} | | {{CC|Pentecost XIX|Domenica XIX}} | ||
| Salus populi | | {{NoCo|Salus populi}} | ||
| Dextera Dei | | Dextera Dei | ||
| | | | ||
Line 134: | Line 158: | ||
| {{CC|Pentecost XX|Domenica XX}} | | {{CC|Pentecost XX|Domenica XX}} | ||
| Omnia quae | | Omnia quae | ||
| Deus judex | | {{NoCo|Deus judex}} | ||
| | | | ||
| {{NoCo|Memento servo tua}} | | {{NoCo|Memento servo tua}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XXI|Domenica XXI}} | | {{CC|Pentecost XXI|Domenica XXI}} | ||
| In voluntate | | {{NoCo|In voluntate}} | ||
| [[Alleluia: De profundis clamavi (Heinrich Isaac)|De profundis]] | | [[Alleluia: De profundis clamavi (Heinrich Isaac)|De profundis]] | ||
| | | | ||
Line 145: | Line 169: | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Pentecost XXII|Domenica XXII}} | | {{CC|Pentecost XXII|Domenica XXII}} | ||
| Si iniquitates | | {{NoCo|Si iniquitates}} | ||
| Confiteor tibi | | {{NoCo|Confiteor tibi}} | ||
| | | | ||
| {{NoCo|Dico vobis, Gaudium|Dico vobis: Gaudium}} (Pentecost III) | | {{NoCo|Dico vobis, Gaudium|Dico vobis: Gaudium}} (Pentecost III) | ||
Line 152: | Line 176: | ||
| {{CC|Pentecost XXIII|Domenica XXIII}} | | {{CC|Pentecost XXIII|Domenica XXIII}} | ||
| {{NoCo|Dixit Dominus ego cogito}} | | {{NoCo|Dixit Dominus ego cogito}} | ||
| Qui posuit | | {{NoCo|Qui posuit}} | ||
| | | | ||
| [[Amen dico vobis quidquid orantes (Heinrich Isaac)|Amen dico vobis, quid quid orantes]] | | [[Amen dico vobis quidquid orantes (Heinrich Isaac)|Amen dico vobis, quid quid orantes]] | ||
Line 172: | Line 196: | ||
| [[Alleluia, Excite Domine (Heinrich Isaac)|Excite Domine]] | | [[Alleluia, Excite Domine (Heinrich Isaac)|Excite Domine]] | ||
| | | | ||
| | | {{NoCo|Dicite pusilanimis}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Advent IV|Adventus IV}} | | {{CC|Advent IV|Adventus IV}} | ||
Line 180: | Line 204: | ||
| [[Ecce virgo concipiet (Heinrich Isaac)|Ecce virgo]] | | [[Ecce virgo concipiet (Heinrich Isaac)|Ecce virgo]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Epiphany I|Dom. infra oct.<br> Epiphaniae}} | | {{CC|Epiphany I|Dom. infra oct.<br>Epiphaniae}} | ||
| In excelso | | {{NoCo|In excelso}} | ||
| Jubilate Deo | | {{NoCo|Jubilate Deo}} | ||
| | | | ||
| {{NoCo|Fili quid ego}} | | {{NoCo|Fili quid ego}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Epiphany II|Dom. I p. Epiphaniae}} | | {{CC|Epiphany II|Dom. I p. Epiphaniae}} | ||
| Omnis terra | | {{NoCo|Omnis terra}} | ||
| Laudate Deum | | {{NoCo|Laudate Deum}} | ||
| | | | ||
| {{NoCo|Dicit Dominus implete}} | | {{NoCo|Dicit Dominus implete}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Epiphany III|Dom. II p. Epiphaniae}} | | {{CC|Epiphany III|Dom. II p. Epiphaniae}} | ||
| Adorate Deum | | {{NoCo|Adorate Deum}} | ||
| Dominus regnavit | | {{NoCo|Alleluia: Dominus regnavit|Dominus regnavit}} | ||
| | | | ||
| {{NoCo|Mirabantur omnes}} | | {{NoCo|Mirabantur omnes}} | ||
Line 212: | Line 236: | ||
| {{CC|Quinquagesima}} | | {{CC|Quinquagesima}} | ||
| {{NoCo|Esto mihi}} | | {{NoCo|Esto mihi}} | ||
| Jubilate Domino | | {{NoCo|Jubilate Domino}} | ||
| | | | ||
| [[Manducaverunt (Heinrich Isaac)|Manducaverunt et]] | | [[Manducaverunt (Heinrich Isaac)|Manducaverunt et]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Ash Wednesday|Cinerum}} | | {{CC|Ash Wednesday|Cinerum}} | ||
| Misereris omnium | | {{NoCo|Misereris omnium}} | ||
| Domine non secundum | | {{NoCo|Domine non secundum}} | ||
| | | | ||
| {{NoCo|Qui meditabitur}} | | {{NoCo|Qui meditabitur}} | ||
Line 236: | Line 260: | ||
| {{CC|Lent III|Oculi}} | | {{CC|Lent III|Oculi}} | ||
| [[Oculi mei (Heinrich Isaac)|Oculi mei]] | | [[Oculi mei (Heinrich Isaac)|Oculi mei]] | ||
| [[Ad te levavi ( | | [[Ad te levavi (Tract) (Heinrich Isaac)|Ad te levavi]] | ||
| | | | ||
| [[Passer invenit (Heinrich Isaac)|Passer invenit]] | | [[Passer invenit (Heinrich Isaac)|Passer invenit]] | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Lent IV|Laetare}} | | {{CC|Lent IV|Laetare}} | ||
| {{NoCo|Laetare | | {{NoCo|Laetare Ierusalem}} | ||
| {{NoCo|Qui confidunt}} | | {{NoCo|Qui confidunt}} | ||
| | | | ||
Line 253: | Line 277: | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Palm Sunday|Palmarum}} | | {{CC|Palm Sunday|Palmarum}} | ||
| Domine ne longa | | {{NoCo|Domine ne longa}} | ||
| [[ | | [[Deus, Deus meus (Tract) (Heinrich Isaac)|Deus, Deus meus]] | ||
| | | | ||
| [[Pater, si non potest (Heinrich Isaac)|Pater si non]] | | [[Pater, si non potest (Heinrich Isaac)|Pater si non]] | ||
Line 272: | Line 296: | ||
| {{CC|Easter 3|Jubilate}} | | {{CC|Easter 3|Jubilate}} | ||
| Jubilate omnis terra | | Jubilate omnis terra | ||
| Surrexit Christus | | {{NoCo|Surrexit Christus}} | ||
| | | | ||
| [[Modicum et non videbitis me (Heinrich Isaac)|Modicum et non]] | | [[Modicum et non videbitis me (Heinrich Isaac)|Modicum et non]] | ||
Line 292: | Line 316: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Pater cum | | {{NoCo|Pater cum}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Christmas Day|Natalis Domini}} | | {{CC|Christmas Day|Natalis Domini}} | ||
Line 309: | Line 330: | ||
| {{NoCo|Simile homini}} | | {{NoCo|Simile homini}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Epiphany}} | | {{CC|Epiphany}} | ||
| {{NoCo|Ecce advenit}} | | {{NoCo|Ecce advenit}} | ||
| {{NoCo|Alleluia Vidimus stellam|Vidimus stellam}} | | {{NoCo|Alleluia: Vidimus stellam|Vidimus stellam}} | ||
| {{NoCo|Festa Christi}} | | {{NoCo|Festa Christi}} | ||
| {{NoCo|Vidimus stellam}} | | {{NoCo|Vidimus stellam}} | ||
Line 317: | Line 338: | ||
| {{CC|Candlemas|Purificationis Mariae}} | | {{CC|Candlemas|Purificationis Mariae}} | ||
| {{NoCo|Suscepimus Deus}} | | {{NoCo|Suscepimus Deus}} | ||
| {{NoCo|Alleluia Post partum}}<br>{{NoCo|Gaude Maria (tract)}} | | {{NoCo|Alleluia: Post partum}}<br>{{NoCo|Gaude Maria (tract)}} | ||
| {{NoCo|Concentu parilli}} | | {{NoCo|Concentu parilli}} | ||
| {{NoCo|Responsum Simeon}} | | {{NoCo|Responsum Simeon}} | ||
Line 342: | Line 363: | ||
| {{NoCo|Veni sancte Spiritus}} | | {{NoCo|Veni sancte Spiritus}} | ||
| Sancti Spiritus | | Sancti Spiritus | ||
| {{NoCo|Factus est}} | | {{NoCo|Factus est repente}} | ||
|- | |- | ||
| {{CC|Corpus Christi|Corpore Christi}} | | {{CC|Corpus Christi|Corpore Christi}} | ||
| {{NoCo|Cibavit eos}} | | {{NoCo|Cibavit eos}} | ||
| {{NoCo|Alleluia Caro mea|Caro mea}} | | {{NoCo|Alleluia: Caro mea|Caro mea}} | ||
| {{NoCo|Lauda Sion}} | | {{NoCo|Lauda Sion}} | ||
| {{NoCo|Qui manducat (Corpus Christi)|Qui manducat}} | | {{NoCo|Qui manducat (Corpus Christi)|Qui manducat}} | ||
Line 352: | Line 373: | ||
| {{CC|John the Baptist|Johannis Baptistae}} | | {{CC|John the Baptist|Johannis Baptistae}} | ||
| {{NoCo|De ventre matris}} | | {{NoCo|De ventre matris}} | ||
| {{NoCo|Alleluia Inter natos mulierum|Internatos mulierum}} | | {{NoCo|Alleluia: Inter natos mulierum|Internatos mulierum}} | ||
| {{NoCo|Sancti baptistae}} | | {{NoCo|Sancti baptistae}} | ||
| {{NoCo|Tu puer propheta}} | | {{NoCo|Tu puer propheta}} | ||
Line 446: | Line 467: | ||
| {{NoCo|Diffusa est (Conceptionis)|Diffusa est}} | | {{NoCo|Diffusa est (Conceptionis)|Diffusa est}} | ||
|} | |} | ||
===Choralis Constantinus III=== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
! Mass | |||
! Introit | |||
! Alleluia/Tract | |||
! Sequence | |||
! Communion | |||
|- | |||
|In Vigilia uniis Apostoli | |||
|{{NoCo|Ego autem}} sicut oliva | |||
|Gradual: Justus ut palma <br>{{NoCo|Alleluia: Dorsa eorum}} | |||
|{{NoCo|Plausu chorus laetabundo}}<br>(Voce quorum) | |||
|{{NoCo|Ego vos eligi}} | |||
|- | |||
|In Festis {{CC|Common of Apostles|Apostolorum}} | |||
|{{NoCo|Mihi autem nimis}} | |||
|{{NoCo|Alleluia: Non vos me elegisti}} | |||
|{{NoCo|Clare sanctorum}} senatus | |||
|{{NoCo|Vos qui secuti estis}} | |||
|- | |||
| " | |||
| | |||
|{{NoCo|Alleluia: Per manus autem}}<br>Aliud {{NoCo|Alleluia: Jam non estis}} | |||
| | |||
|Amen dico vobis: | |||
|- | |||
|De Pluribus {{CC|Common of Martyrs|Martyribus}} | |||
| Multae tribulationis<br />Induant sancti tui<br />Justi epulentur<br />Sancti tui Domine<br />Sapientiam sanctorum<br />Salus autem justorum<br />Intret in conspectu | |||
| Laetabitur justus<br />Beatus vir<br />Justus germinabit<br />Justus ut palma | |||
| {{NoCo|O beata beatorum}} (O devote)<br />{{NoCo|Agone triumphali}} | |||
| {{NoCo|Laetabitur justus}}<br />Qui mihi ministrat<br />Posuisti Domine<br />Qui vult venire<br />Magna est gloria | |||
| | |||
|- | |||
|De Uno Martyr | |||
| Laetabitur justus<br />In virtute tua<br />Gloria et honore<br />Protexisti me Deus<br />Justus non conturbabitur<br />Justus ut palma | |||
| Laetabitur justus<br />Beatus vir<br />Justus germinabit<br />Justus ut palma | |||
| {{NoCo|Spe mercedis et coronae}}<br>(Morte Christus)<br />{{NoCo|Haec est sanctus}} | |||
| Laetabitur justus<br />Qui mihi ministrat<br />Posuisti Domine<br />Qui vult venire<br />Magna est gloria | |||
|- | |||
|{{CC|Common of Confessors|Commune Confessoris}} | |||
| Stauit ei Dominus<br />Os justi<br />Sacerdotes Dei<br />Sacerdotes ejus | |||
| Invravit Dominus<br />Elegit te<br />Inveni David<br />Iste est qui ante<br />Amavit eum<br />Fulgebunt | |||
| {{NoCo|Dilectus Deo}}<br />{{NoCo|Ad laudes salvatoris}} | |||
| Beatus servus<br />Domine quinque talenta<br />Fidelis servus | |||
| | |||
|- | |||
|{{CC|Common of Virgins|Commune Virginis}} | |||
| Gaudeamus omnes<br />Me exspectaverunt<br />Loquaebar de testimonis<br />Dilexisti justitiam | |||
| Diffus est<br />Specie tua<br />Omnis gloria | |||
| {{NoCo|Exultent filiae Sion}} | |||
| Simile est regnum<br />Quinque prudentes<br />Diffusa est gratia<br />Dilexisti justitiam | |||
| | |||
|- | |||
| Commune Apostolis | |||
| | |||
| (tracts)<br />Qui seminant<br />Desiderium animae<br />Beatus vir<br />Audi filia<br />Audi filia | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| {{CC|Annunciation|Annunciatiatione beate Virginis}} | |||
| {{NoCo|Rorate coeli desuper|Rorate coeli}} | |||
| Prophetae sancti | |||
| {{NoCo|Mittet ad Virginem}}<br>(Fortem expediat) | |||
| | |||
|- | |||
| Beata Virgine p. Nativitatis Christi | |||
| Vultum tuum | |||
| Post partum | |||
| {{NoCo|Laetabundus}} (Regem regnum) | |||
| | |||
|- | |||
| Commune de Beata Virgine | |||
| Salva sancta | |||
| Sancta Dei | |||
| {{NoCo|Verbum bonum}} (Per quod ave) | |||
| Beata viscera | |||
|- | |||
| Philippi et Jacobi | |||
| Exclamaverunt | |||
| | |||
| | |||
| Tanto tempore | |||
|- | |||
| {{CC|Holy Cross|Sancta Cruce}} | |||
| Nos autem | |||
| Dulce lignum | |||
| {{NoCo|Laudes crucis}} | |||
| Nos autem | |||
| | |||
|- | |||
| In Vigilia Johannis Baptistae | |||
| Ne timeas | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| {{CC|John the Baptist|Natalis Johannis Baptistae}} | |||
| De ventre matris | |||
| Erat Johannis | |||
| {{NoCo|Prophetarum maxime}}[???]<br>{{NoCo|Sancti Baptistae}} | |||
| Tu puer propheta | |||
|- | |||
| Vigilia Petri et Pauli | |||
| Dicit Dominus | |||
| | |||
| | |||
| Simon Johannis | |||
|- | |||
| {{CC|Peter & Paul|Festo de Petri et Pauli}} | |||
| Nunc scio vere | |||
| Tu es Petrus | |||
| | |||
| Tu es Petrus | |||
|- | |||
| Sancti Pauli | |||
| Scio cui credidi | |||
| Tu es vas electionis | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| {{CC|Vistiation|Visitationis Mariae Virginis}} | |||
| | |||
| In Maria benignitas | |||
| {{NoCo|Veni praecelsa}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| In Divisione Apostolorum | |||
| | |||
| | |||
| {{NoCo|Coeli enarrant}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| {{CC|Mary Magdalene|Maria Magdalenae}} | |||
| | |||
| | |||
| {{NoCo|Laus tibi Christi}} | |||
| Dico vobis | |||
| | |||
|- | |||
| Vigilia Sancta Laurentii | |||
| Dispersit dedit | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| {{CC|St. Lawrence|Sancta Laurentii Martyris}} | |||
| Confessio et pulchritudo | |||
| Levita Laurentius | |||
| {{NoCo|Laurentii, David}} | |||
| | |||
|- | |||
| {{CC|Assumption|Assumptio Maria Virgine}} | |||
| | |||
| {{NoCo|Alleluia Assumpta est Maria (II)|Assumpta est Maria II}} | |||
| {{NoCo|Congaudent Angelorum}} | |||
| | |||
|- | |||
| {{CC|Nativity BVM|Navitatis Mariae}} | |||
| | |||
| Nativitatis gloriosae | |||
| {{NoCo|Stirpe Maria | |||
| | |||
|- | |||
| {{CC|Michael the Archangel|Sancta Michaele}} | |||
| Benedicite omnes | |||
| Concussum est mare | |||
| {{NoCo|Ad celebres}} Rex | |||
| Benedicite omnes | |||
|- | |||
| {{CC|St. Ursula|S. Ursula ac Sociarum Virginum}} | |||
| | |||
| | |||
| {{NoCo|Virginalis turma sexus}} | |||
| | |||
|- | |||
|Kyrie solemne | |||
|[Gloria] | |||
|[Credo] | |||
|[Sanctus] | |||
|[Agnus] | |||
|- | |||
|Kyrie Paschale | |||
|[Gloria] | |||
|[Credo] | |||
|[Sanctus] | |||
|[Agnus] | |||
|- | |||
|Kyrie Magne Deus | |||
|[Gloria] | |||
|[Credo] | |||
|[Sanctus] | |||
|[Agnus] | |||
|- | |||
|[Kyrie] De Martyribus | |||
|[Gloria] | |||
|[Credo] | |||
|[Sanctus] | |||
|[Agnus] | |||
|- | |||
|[Kyrie] De Confessoribus | |||
|[Gloria] | |||
|[Credo] | |||
|[Sanctus] | |||
|[Agnus] | |||
|} | |||
==Works at CPDL== | |||
<!--{{MultiPubList|yr,gen,subg,vo,voices|1550}} | |||
{{MultiPubList|yr,gen,subg,vo,voices|1555}}--> | |||
{{MultiPubList|subg,subg2,vo,voices}} | |||
[[Category:Music publications]] | |||
[[Category:Music facsimiles]] |
Revision as of 05:39, 2 March 2021
Title: Choralis Constantinus
Full Title: Coralis Constantini, ut vulgo vocant, opus insigne & praeclarum, vereas coelestis harmoniae, Authore nunquam satis lattdato Musico, Henrico Isaac, Divi quondam Caesaris Maximiliani Symphonista Regio
Description: Heinrich Isaac's Choralis Constantinus was commissioned for the cathedral of Constance in 1508 and published posthumously in three books 1550-1555. Volume I opens with Asperges me and a Gloria Patri, followed by propers of the de tempore Sundays. Volume 2 covers the major feasts employing sequences, mostly from the sanctoral cycle. "Both [Johannes] Ott and {Ludwig] Senfl died before the combined collections were published, and Ott's widow, left with the manuscripts already in order and edited by Senfl, engaged Formschneider to publish the first volume … Formschneider subequently published Books II and III in 1555" (Feiszli 1985).
Volumes
- 1 – Published 1550 – Nürnberg: Hieronymus Formschneider
- 2 – Published 1555 – Nürnberg: Hieronymus Formschneider
- 3 – Published 1555 – Nürnberg: Hieronymus Formschneider
External sites:
View the Wikipedia article on Choralis Constantinus (Heinrich Isaac).
- Choralis Constantinus (Heinrich Isaac) at the Petrucci Music Library (IMSLP)
- Feiszli 1985
- Cuyler 1948
References:
- Cuyler, Louise E. 1948. The Choralis Constantinus Book III of Heinrich Isaac (c. 1445-1517). Ph. D. Dissertation, University of Rochester (New York), Eastman School of Music. Three volumes.
- Feiszli, James D. 1985. Neglected Treasure — Heinrich Isaac's "Choralis Constantinus". The Choral Journal 26(4):27-32.
List of Works
Choralis Constantinus I (through exaudi) and II (Nativity-Immaculate Conception)
Choralis Constantinus III
Mass | Introit | Alleluia/Tract | Sequence | Communion | |
---|---|---|---|---|---|
In Vigilia uniis Apostoli | Ego autem sicut oliva | Gradual: Justus ut palma Alleluia: Dorsa eorum |
Plausu chorus laetabundo (Voce quorum) |
Ego vos eligi | |
In Festis Apostolorum | Mihi autem nimis | Alleluia: Non vos me elegisti | Clare sanctorum senatus | Vos qui secuti estis | |
" | Alleluia: Per manus autem Aliud Alleluia: Jam non estis |
Amen dico vobis: | |||
De Pluribus Martyribus | Multae tribulationis Induant sancti tui Justi epulentur Sancti tui Domine Sapientiam sanctorum Salus autem justorum Intret in conspectu |
Laetabitur justus Beatus vir Justus germinabit Justus ut palma |
O beata beatorum (O devote) Agone triumphali |
Laetabitur justus Qui mihi ministrat Posuisti Domine Qui vult venire Magna est gloria |
|
De Uno Martyr | Laetabitur justus In virtute tua Gloria et honore Protexisti me Deus Justus non conturbabitur Justus ut palma |
Laetabitur justus Beatus vir Justus germinabit Justus ut palma |
Spe mercedis et coronae (Morte Christus) Haec est sanctus |
Laetabitur justus Qui mihi ministrat Posuisti Domine Qui vult venire Magna est gloria | |
Commune Confessoris | Stauit ei Dominus Os justi Sacerdotes Dei Sacerdotes ejus |
Invravit Dominus Elegit te Inveni David Iste est qui ante Amavit eum Fulgebunt |
Dilectus Deo Ad laudes salvatoris |
Beatus servus Domine quinque talenta Fidelis servus |
|
Commune Virginis | Gaudeamus omnes Me exspectaverunt Loquaebar de testimonis Dilexisti justitiam |
Diffus est Specie tua Omnis gloria |
Exultent filiae Sion | Simile est regnum Quinque prudentes Diffusa est gratia Dilexisti justitiam |
|
Commune Apostolis | (tracts) Qui seminant Desiderium animae Beatus vir Audi filia Audi filia |
||||
Annunciatiatione beate Virginis | Rorate coeli | Prophetae sancti | Mittet ad Virginem (Fortem expediat) |
||
Beata Virgine p. Nativitatis Christi | Vultum tuum | Post partum | Laetabundus (Regem regnum) | ||
Commune de Beata Virgine | Salva sancta | Sancta Dei | Verbum bonum (Per quod ave) | Beata viscera | |
Philippi et Jacobi | Exclamaverunt | Tanto tempore | |||
Sancta Cruce | Nos autem | Dulce lignum | Laudes crucis | Nos autem | |
In Vigilia Johannis Baptistae | Ne timeas | ||||
Natalis Johannis Baptistae | De ventre matris | Erat Johannis | Prophetarum maxime[???] Sancti Baptistae |
Tu puer propheta | |
Vigilia Petri et Pauli | Dicit Dominus | Simon Johannis | |||
Festo de Petri et Pauli | Nunc scio vere | Tu es Petrus | Tu es Petrus | ||
Sancti Pauli | Scio cui credidi | Tu es vas electionis | |||
Visitationis Mariae Virginis | In Maria benignitas | Veni praecelsa | |||
In Divisione Apostolorum | Coeli enarrant | ||||
Maria Magdalenae | Laus tibi Christi | Dico vobis | |||
Vigilia Sancta Laurentii | Dispersit dedit | ||||
Sancta Laurentii Martyris | Confessio et pulchritudo | Levita Laurentius | Laurentii, David | ||
Assumptio Maria Virgine | Assumpta est Maria II | Congaudent Angelorum | |||
Navitatis Mariae | Nativitatis gloriosae | Stirpe Maria | |||
Sancta Michaele | Benedicite omnes | Concussum est mare | Ad celebres Rex | Benedicite omnes | |
S. Ursula ac Sociarum Virginum | Virginalis turma sexus | ||||
Kyrie solemne | [Gloria] | [Credo] | [Sanctus] | [Agnus] | |
Kyrie Paschale | [Gloria] | [Credo] | [Sanctus] | [Agnus] | |
Kyrie Magne Deus | [Gloria] | [Credo] | [Sanctus] | [Agnus] | |
[Kyrie] De Martyribus | [Gloria] | [Credo] | [Sanctus] | [Agnus] | |
[Kyrie] De Confessoribus | [Gloria] | [Credo] | [Sanctus] | [Agnus] |
Works at CPDL
Volume 1 (1550)
Title | Subgenre | Subg. 2 | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|
Acceptabis sacrificium | Motets | Communions | 4 | ATTB, STTB, SATB |
Ad te levavi (Tract) | Motets | Tracts | 4 | SATB |
Ad te levavi (introit) | Motets | Introits | 4 | SATB |
Adorate Deum | Motets | Introits | 4 | SATB |
Alleluia: Benedictus es, Domine | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia: De profundis clamavi | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia: Dominus regnavit | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia: Eripe me | Motets | Alleluia verses | 4 | ATTB,STTB |
Alleluia: Excite, Domine | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia: Laudate Deum | Motets | Alleluia verses | 4 | ATTB, STTB |
Alleluia: Ostende nobis, Domine | Motets | Alleluia verses | 4 | STTB, ATTB, SATB |
Alleluia Veni Domine | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Amen dico vobis quidquid orantes | Motets | Communions | 4 | SATB |
Asperges me | Motets | Liturgical music | 4 | SATB |
Benedicimus Deum caeli | Motets | Communions | 4 | ATTB, STTB |
Benedicta sit sancta | Motets | Introits | 4 | SATB, STTB, ATTB |
Cantate Domino (Communion) | Motets | Communions | 4 | SATB, ATTB, STTB |
Circumdederunt me | Motets | Introits | 4 | SATB,STTB,ATTB |
Commovisti Domine | Motets | Tracts | 4 | STTB,ATTB |
Cum venerit Paraclitus | Motets | Communions | 4 | STTB, ATTB |
De profundis (Tract) | Motets | Tracts | 4 | STTB |
Deus, Deus meus (Tract) | Motets | Tracts | 4 | SATB |
Dicit Dominus implete | Motets | Communions | 4 | ATTB,SATB |
Dicite pusillanimis | Motets | Communions | 4 | SATB |
Dico vobis, Gaudium | Motets | Communions | 4 | SATB |
Dominus dabit benignitatem | Motets | Communions | 4 | STTB, ATTB, SATB |
Ecce Deus adjuvat me | Motets | Introits | 4 | SATB |
Ecce virgo concipiet | Motets | Communions | 4 | SATB |
Ego sum pastor bonus | Motets | Communions | 4 | SATB, ATTB, STTB |
Esto mihi | Motets | Introits | 4 | SATB |
Hoc corpus | Motets | Communions | 4 | SATB |
Illumina faciem | Motets | Communions | 4 | SATB |
In salutari tuo | Motets | Communions | 4 | SATB |
Inclina aurem tuam | Motets | Communions | 4 | SATB |
Intellige clamorem meum | Motets | Communions | 4 | SATB |
Introibo ad altare | Motets | Communions | 4 | SATB |
Invocabit me | Motets | Introits | 4 | SATB |
Jerusalem, quae aedificatur | Motets | Communions | 4 | SATB |
Jerusalem surge | Motets | Communions | 4 | SATB |
Jubilate Deo | Motets | Introits | 4 | SATB |
Judica me | Motets | Introits | 4 | SATB |
Laetare Ierusalem | Motets | Introits | 4 | SATB |
Mirabantur omnes | Motets | Communions | 4 | SATB |
Mitte manum tuam | Motets | Communions | 4 | SATB |
Modicum et non videbitis me | Motets | Communions | 4 | ATTB, STTB, SATB |
Oculi mei | Motets | Introits | 4 | SATB |
Panis, quem ego dedero | Motets | Communions | 4 | ATTB, STTB, SATB |
Passer invenit | Motets | Communions | 4 | SATB |
Pater, si non potest | Motets | Communions | 4 | SATB |
Quasi modo geniti infantes | Motets | Introits | 4 | SATB |
Qui confidunt | Motets | Tracts | 4 | ATTB,STTB |
Qui manducat | Motets | Communions | 4 | SATB |
Qui meditabitur | Motets | Communions | 4 | SATB |
Reminiscere miserationum tuarum, Domine | Motets | Introits | 4 | SATB,ATTB |
Respice, Domine | Motets | Introits | 4 | SATB,ATTB |
Scapulis suis | Motets | Communions | 4 | STTB |
Tract: Iubilate Domino | Motets | Tracts | 4 | STTB |
Vocem jucunditatis | Motets | Introits | 4 | STTB |
Vovete | Motets | Communions | 4 | SATB, STTB, ATTB |
Volume 2 (1555)
Title | Subgenre | Subg. 2 | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|
Alleluia: Caro mea | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia: Dominus in Sina | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia: Dulce lignum (Book 2) | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB, SAAB, STTB |
Alleluia: Inter natos mulierum | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia: Pascha nostrum | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia: Tu es Petrus I | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia: Vidimus stellam | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB,ATTB |
Alleluia Assumpta est Maria I | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia Magnificat | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia Nativitatis gloriosae | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Alleluia Vox exultationis (Omnia Sanctorum) | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Amen dico vobis quod vos qui relinquistis | Motets | Communions | 4 | SATB |
Beata viscera (Visitatio) | Motets | Communions | 4 | SATB |
Cibavit eos | Motets | Introits | 4 | SATB |
De ventre matris | Motets | Introits | 4 | SATB |
Diffusa est (Nativitatis) | Motets | Communions | 4 | SATB |
Dilexisti justitiam | Motets | Communions | 4 | SATB |
Domus mea | Motets | Communions | 4 | SATB |
Ecce advenit | Motets | Introits | 4 | SATB |
Ecce virgo concipiet | Motets | Communions | 4 | SATB |
Factus est repente | Motets | Communions | 4 | SATB |
Gaudeamus omnes (All Saints) | Motets | Introits | 4 | SATB |
Gaudeamus omnes (Assumptio) | Motets | Introits | 4 | SATB |
Gaudeamus omnes (Nativitatis) | Motets | Introits | 4 | SATB |
Gaudeamus omnes (Visitatio) | Motets | Introits | 4 | SATB |
Haec dies & Pascha nostrum | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Laudes Salvatori | Motets | Sequence hymns | 4 | STTB,SATB,ATTB |
Nos autem gloriari (Introit, Book 2) | Motets | Introits | 4 | ATTB,STTB,SATB |
Omnes Sancti Seraphim | Motets | Sequence hymns | 4 | SATB |
Pascha nostrum | Motets | Communions | 4 | SATB |
Piae vocis laudes canta | Motets | Sequence hymns | 4 | SATB |
Psallite Domino | Motets | Communions | 4 | SATB |
Puer natus est nobis | Motets | Introits | 4 | SATB |
Sancti baptistae | Motets | Sequence hymns | 4 | SATB |
Summi triumphum | Motets | Sequence hymns | 4 | SATB |
Suscepimus Deus | Motets | Introits | 4 | SATB |
Terribilis est locus iste | Motets | Introits | 4 | SATB, SAAB, STTB |
Tu es Petrus (Communio I) | Motets | Communions | 4 | SATB |
Tu puer propheta | Motets | Communions | 4 | SATB |
Viderunt omnes | Motets | Communions | 4 | SATB |
Vidimus stellam | Motets | Communions | 4 | SAAT,SAAB |
Viri Galilaei | Motets | Introits | 4 | STTB,SATB,ATTB |
Vultum tuum | Introits | 6 | SSATBB |
Volume 3 (1555)
Title | Subgenre | Subg. 2 | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|
Alleluia: Amavit eum | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB, STTB, ATTB |
Alleluia Assumpta est Maria (II) | Motets | Alleluia verses | 4 | SATB |
Beata viscera Mariae | Motets | Communions | 4 | SATB, STBB, ATBB |
Domine quinque talenta | Motets | Communions | 4 | ATTB |
Missa Paschalis a 4 (i) | Masses | 4 | SATB | |
Nos autem gloriari (Introit, Book 3) | Motets | Introits | 4 | ATTB,STTB,SATB |
Rorate coeli (Annunciation) | Motets | Introits | 4 | SATB |
Statuit ei Dominus | Motets | Introits | 4 | SATB |
Tu es Petrus (Communio II) | Motets | Communions | 4 | SATB |